Zamknij

RCB ostrzega przed śmiertelnym zagrożeniem. "Czujka może uratować życie"

26.11.2022 14:12

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało w sobotę przed południem, że minionej doby dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem. RCB publikuje w mediach społecznościowych poradnik pn. "Nie dla czadu".

Zatrucie czadem
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/Zdjęcie ilustracyjne

"Wczoraj dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem" - podało w sobotę RCB na Twitterze. W komunikacie podkreślono, że czad jest gazem trującym, a w związku z tym, iż jest bezzapachowy i bezbarwny trudno go wykryć. "Dlatego czujka czadu może uratować życie" - zaznaczono w informacji RCB.

RCB przestrzega przed zakrywaniem kratek wentylacyjnych, zaleca sprawdzanie szczelności przewodów kominowych i wentylacji, zwłaszcza łazienek.

RCB ostrzega przed tlenkiem węgla (czadem)

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy, a także osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech czy zaburzenia tętna.

Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Osoba poszkodowana czuje się coraz bardziej senna, ma zaburzenia orientacji i oceny sytuacji, z tego powodu nie ucieka, nie szuka pomocy. Powoli traci przytomność i jeśli nie nadejdzie pomoc, umiera.

Jak udzielić pomocy osobie zatrutej czadem?

  • Osobę poszkodowaną należy jak najszybciej wynieść w bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz, by zapewnić dopływ świeżego powietrza, 
  • Następnie trzeba rozluźnić ubranie, ale nie rozbierać osoby poszkodowanej, by jej nie wyziębić,
  • Kolejnym krokiem jest wezwanie pomocy – można zadzwonić pod numer 112 lub 998, 999,
  • Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze osoba poszkodowana nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania.

RadioZET.pl/Natalia Kovacs/PAP