Oceń
"Wczoraj dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem" - podało w sobotę RCB na Twitterze. W komunikacie podkreślono, że czad jest gazem trującym, a w związku z tym, iż jest bezzapachowy i bezbarwny trudno go wykryć. "Dlatego czujka czadu może uratować życie" - zaznaczono w informacji RCB.
RCB przestrzega przed zakrywaniem kratek wentylacyjnych, zaleca sprawdzanie szczelności przewodów kominowych i wentylacji, zwłaszcza łazienek.
RCB ostrzega przed tlenkiem węgla (czadem)
Objawami zatrucia tlenkiem węgla są zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy, a także osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech czy zaburzenia tętna.
Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Osoba poszkodowana czuje się coraz bardziej senna, ma zaburzenia orientacji i oceny sytuacji, z tego powodu nie ucieka, nie szuka pomocy. Powoli traci przytomność i jeśli nie nadejdzie pomoc, umiera.
Jak udzielić pomocy osobie zatrutej czadem?
- Osobę poszkodowaną należy jak najszybciej wynieść w bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz, by zapewnić dopływ świeżego powietrza,
- Następnie trzeba rozluźnić ubranie, ale nie rozbierać osoby poszkodowanej, by jej nie wyziębić,
- Kolejnym krokiem jest wezwanie pomocy – można zadzwonić pod numer 112 lub 998, 999,
- Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze osoba poszkodowana nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania.
RadioZET.pl/Natalia Kovacs/PAP
Oceń artykuł