Zamknij

Rosyjski atak na premiera Morawieckiego. Rząd wydaje alert dezinformacyjny

28.11.2022 15:42

Rosyjska propaganda zaatakowała Mateusza Morawieckiego rozpowszechniając w sieci fałszywe zdjęcie, które rzekomo przedstawia polskiego premiera składającego kwiaty przy pomniku Bandery. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn wydał alert dezinformacyjny.

Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

Publikacja fałszywego zdjęcia Mateusza Morawieckiego to reakcja Rosji na ostatnią wizytę szefa polskiego rządu w Kijowie – przekazał w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Fałszywe zdjęcie Morawieckiego krąży po sieci

"Publikowane w rosyjskich mediach społecznościowych i tradycyjnych materiały bazują na ewidentnie fałszywym zdjęciu, które rzekomo przedstawia polskiego premiera składającego kwiaty przy pomniku Bandery" – napisał na Twitterze Żaryn.

W jego opinii działania propagandowe oparte na fałszywym zdjęciu mają na celu uderzenie w wizerunek premiera Morawieckiego, ale także destabilizację debaty publicznej w Polsce.

"Rosja liczy, że promowanie kłamstwa dotyczącego honorowania Bandery przez władze Polski wytworzy w reakcji wrogość wobec rządu RP i Ukrainy. Propagandowy przekaz jest transferowany do polskiej infosfery, ale również do infosfery krajów Zachodu" – stwierdził Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem działania propagandowe korespondują z typowymi dla Rosji próbami zaognienia relacji Polski i Ukrainy. "Dla Kremla jest to obecnie cel priorytetowy" – podkreślił Żaryn.

RadioZET.pl/PAP