Zamknij

Rozesłano alerty RCB. “Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”

29.11.2022 12:22

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego otrzymali we wtorek SMS-owe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o bardzo złej jakości powietrza. “Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” - napisano. Bardzo złą jakość powietrza według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mamy we wtorek również w kilku innych miastach na południu Polski.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nad Nowym Targiem wisi gęsta mgła. Dodatkowo rano termometry wskazywały tam -4 st. C. Jak wyjaśnił PAP starosta nowotarski Krzysztof Faber, takie warunki atmosferyczne w połączeniu ze spalinami z samochodów i tzw. niską emisją z pieców grzewczych powodują, że nie ma cyrkulacji powietrza, która mogłaby zlikwidować wiszący nad powiatem smog. 
 
Jak wynika z ostrzeżenia, we wtorek w powiecie nowotarskim, średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego, czyli smogu, osiągnie wartość powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny. Według norm Inspekcji Ochrony Środowiska przy dobrej jakość powietrza wartość ta nie powinna przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Alert RCB. Mieszkańcy powiatu nowotarskiego ostrzeżeni przed smogiem

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego otrzymali ostrzeżenie o treści: „UWAGA! Dnia 29.11 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”.

Bardzo złą jakość powietrza wg Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mamy we wtorek również w Lwówku Śląskim czy Rabce Zdrój, a złą w Wadowicach czy Rybniku. - Pamiętajmy, że to uśrednione wartości, smog czuć w wielu innych miastach i miasteczkach - powiedział Radiu ZET Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. 

- Niestety jest źle, a w wielu miejscach bardzo źle. Źle jest pewnie też w mniejszych miejscowościach, w których nie mamy punktów pomiarowych. Dochodzą nas takie głosy, ale też takie zapachy, świadczące o tym, że ludzie palą odpadami. Pojawiło się w opinii publicznej przyzwolenie, że możemy nimi palić - ubolewał Smolnicki. 

Za spalanie śmieci grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych. Straż miejska w wielu miastach przeprowadza kontrole w domach, a w Łodzi, Poznaniu czy Szczecinie używa antysmogowych dronów wyposażonych w czujniki, które monitorują skład dymu.

ZOBACZ TAKŻE: Zima może okazać się tragiczna. "Smog spowoduje przedwczesne zgony"

Pył zawieszony PM10, popularnie nazywany smogiem, jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów. 
 
Przestarzałe piece i zła jakość paliwa, niska emisja oraz położenie Nowego Targu w kotlinie od lat powodują duże zanieczyszczenie powietrza w tym mieście. Według Polskiego Alarmu Smogowego w 2021 r. w Nowym Targu odnotowywano największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej.

loader

RadioZET.pl/PAP