Zamknij

Silny wstrząs w kopalni Janina. Odczuli go mieszkańcy okolicznych miejscowości

23.11.2022 19:10

Silny wstrząs w kopalni Janina. Odczuli go w środę po południu mieszkańcy małopolskiego Libiąża i okolicznych miejscowości. Magnitudę wstrząsu wstępnie oceniono na ok. 3,15 stopnia. Nadzór górniczy zapewnił, że nie ucierpiał żaden górnik.

kopalnia Janina
fot. MONKPRESS/East News

Do wstrząsu, wywołanego eksploatacją górniczą, doszło w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 800 metrów pod ziemią - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach. Załoga została bezpiecznie wycofana.

Wstrząs w kopalni Janina

Wstrząs nie spowodował żadnych zniszczeń w podziemnych chodnikach, był natomiast silnie odczuwalny na powierzchni - nie tylko w Libiążu, ale też m.in. w Chrzanowie i Trzebini. W ciągu niespełna dwóch godzin od wstrząsu, w kopalni odebrano 54 telefony w tej sprawie od zaniepokojonych mieszkańców, a 17 osób zadzwoniło do WUG.

- Około godz. 17 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w okolicach Chrzanowa i Trzebini były odczuwalne silne wstrząsy. W ich efekcie doszło do uszkodzenia dwóch ścian gipsowo-kartonowych w budynkach mieszkalnych — mówił w rozmowie z Onetem Hubert Ciepły, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

O wstrząsach poinformował także radny Trzebini Wojciech Hajduk. "Silny wstrząs odczuwalny w centrum Trzebini, jak również na Osiedlu Piaski i Widokowym. Podejrzenie zburzenia ścian budynku w rejonie ulicy księdza Luzara" - przekazał na Facebooku.

Mieszkańcy donosili o odczuwalnych wstrząsach w domu - potłukły im się szklanki, zatrzęsły przedmioty. - Dawno tak silnie nie drgała ziemia - mówiła portalowi chrzanow.naszemiasto.pl mieszkanka Trzebini.

Wstrząs o magnitudzie ponad 3,1 stopnia zaliczany jest do wysokoenergetycznych - najsilniejszych, jakie notowane są w kopalniach na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Silniejszy wstrząs, o magnitudzie ponad 3,2 stopnia, odnotowano np. w maju br. w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Również wtedy żaden górnik nie ucierpiał, jednak poranny wstrząs obudził mieszkańców kilku miast Górnego Śląska.

RadioZET.pl/PAP/Onet/chrzanow.naszemiasto.pl