Zamknij

Tak Kreml wykorzystuje słowa Sikorskiego. "Dostarczył paliwo"

25.01.2023 15:16

Polska jest wykorzystywana jako państwo, które prowokuje i pomaga wytworzyć narrację, że Rosja się broni – stwierdził w Wirtualnej Polsce dr Michał Marek, ekspert ds. przeciwdziałania dezinformacji, po wypowiedzi Radosława Sikorskiego w Radiu ZET. - Propaganda rosyjska wykorzystała ją do uwiarygodnienia narracji, jakoby Polska chciała zająć zachodnią Ukrainę. De facto (Sikorski, przyp.) dostarczył jej paliwo – stwierdził ekspert.

Kreml wykorzystuje słowa Sikorskiego
fot. Russian Foreign Ministry Press Service/Associated Press/East New, screen: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rosja wykorzystała w swojej propagandzie słowa byłego szefa MSZ Polski Radosława Sikorskiego, który na antenie Radia ZET stwierdził, że w pierwszych dniach wojny w Ukrainie rząd RP miał moment zawahania. Zapytany o chęć prowadzenia wówczas rozmów z Rosją, Sikorski stwierdził, że "gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, to różnie mogło być".

Słowa Sikorskiego wywołały poruszenie w rządzie PiS, a na dywanik wezwał go nawet szef PO Donald Tusk. Mimo dalszych wyjaśnień byłego szefa MSZ w sprawie pozostał ogromny zgrzyt.

Kreml wykorzystuje słowa Sikorskiego. "Państwo, które prowokuje"

W programie "Newsroom WP" mówił o tym dr Michał Marek, ekspert ds. przeciwdziałania dezinformacji. W jego ocenie takie słowa Sikorskiego dały wyłącznie argumenty rosyjskiej machinie propagandowej.

- Strona rosyjska wykorzystała tę wypowiedź do uwiarygodnienia narracji, że Polska rzekomo zamierza zająć zachodnią Ukrainę. Nie był to mądry krok ze strony Radosława Sikorskiego, który dostarczył paliwa propagandzie Putina - ocenił dr Marek.

Ekspert tłumaczył, że takie wypowiedzi są wielokrotnie wykorzystywane przez rosyjskie media, a potem dodatkowo komentowane. - Zacharowa (rzeczniczka MSZ Rosji, przyp.) rozwija tę krótką wypowiedź, dostosowuje do bieżących narracji (Kremla) – przyznał ekspert.

- W narracji propagandowych rosyjskich mediów Polska jest stroną, która stymuluje Zachód do wykonania działań wbrew interesom państw Europy. Polska jest wykorzystywana jako państwo, które prowokuje i pomaga wytworzyć narrację, że Rosja się broni - wyjaśniał dr Marek.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska