Zamknij

Ważna decyzja premiera. Chodzi o stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP

01.12.2022 09:32

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia dotyczące obowiązywania stopni alarmowych w Polsce. Chodzi o drugi stopień BRAVO i trzeci stopień alarmowy CRP. Zostaną przedłużone do 28 lutego 2023 roku.

Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia dotyczące przedłużenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Premier przedłużył stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP

Szef rządu zdecydował także o przedłużeniu drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami naszego kraju.

Zarządzenia zostały podpisane 30 listopada. Decyzja obowiązuje do 28 lutego 2023 roku i została opublikowana na stronach rządowych. Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP to trzeci z czterech stopni alarmowych, określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadza się go w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Drugi stopień alarmowy BRAVO zaczyna obowiązywać w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby dostają wówczas informację o potencjalnym zagrożeniu, a administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

loader

RadioZET.pl