Zamknij

Wybuch gazu. Są poszkodowani, mieszkańcy zostali bez ogrzewania

03.12.2022 18:47

W Łupowie niedaleko Gorzowa Wlkp. doszło w sobotę do wybuchu przy układaniu gazociągu średniego ciśnienia. Poszkodowanych zostało dwóch pracowników. - Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, są pod opieką pogotowia ratunkowego – poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp. Bartłomiej Mądry. Mieszkańcy okolicznych gmin pozostają bez dostępu do gazu.

Łupowo. wybuch gazu
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Wybuch gazu nastąpił podczas prac przy układaniu gazociągu średniego ciśnienia. Zgłoszenie wpłynęło do służb przed godz. 10 rano.

Do eksplozji doszło przy ul. Polnej w Łupowie. Na miejsce skierowano zastępy straży pożarnej, pogotowie ratunkowe i gazowe oraz policję.

Łupowo. Wybuch gazu, mieszkańcy zostali bez ogrzewania

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że robotnicy podczas układania drugiej nitki gazociągu średniego ciśnienia uszkodzili rurę pierwszej nitki, którą płynie już gaz. Wówczas doszło do wybuchu i zaczął ulatniać się gaz. Poszkodowani robotnicy nie doznali poparzeń i są przytomni. Zajęli się nimi ratownicy z pogotowia – powiedział rzecznik policji w Gorzowie Wlkp.

Policjant dodał, że z uwagi rozszczelnienie gazociągu do czasu usunięcia uszkodzenia przez służby gazownicze została wyznaczona strefa bezpieczeństwa. Zarządzono ewakuację mieszkańców dwóch pobliskich domów oraz wstrzymano czasowo ruch pociągów na znajdującej się niedaleko linii kolejowej Gorzów Wlkp. – Kostrzyn nad Odrą (został już przywrócony). - Usłyszałem głośny huk. Jakby kilka opon w ciężarówce pękło za jednym razem. Po chwili rozległy się syreny i na miejsce zaczęły kierować się jednostki straży pożarnej – relacjonował „Gazecie Lubuskiej” jeden z czytelników.

"Z powodu uszkodzenia gazociągu mogą wystąpić problemy z dostawą gazu dla mieszkańców gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec z województwa lubuskiego, a także gmin Dębno i Mieszkowice z województwa zachodniopomorskiego. Polska Spółka Gazownictwa z Grupy ORLEN pozostaje w kontakcie z lokalnymi władzami i pracuje nad minimalizacją skutków ewentualnych ograniczeń w dostawach gazu dla mieszkańców wymienionych gmin" – przekazała Polska Spółka Gazownictwa.

Specjalny komunikat do mieszkańców wystosowało Miasto i Gmina Witnica. "W dniu dzisiejszym (03.12.2022 r.) w Łupowie uszkodzona została nitka gazociągu wysokiego ciśnienia. W związku tym informujemy mieszkańców naszej gminy, dotkniętych przerwą w dostawie gazu, że usunięcie awarii może potrwać nawet do poniedziałku (05.12.2022 r.)" - czytamy w powiadomieniu.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Rynkiewicz/Gazetalubuska.pl/Facebook/Psgaz.pl