Zamknij

Zełenski wystąpił w polskim Sejmie. Padły mocne słowa

24.11.2022 11:52

Dlaczego Rosja, państwo-terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia - pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas inauguracji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.

Zełenski
fot. PAP

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE [Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - red.], podczas której 200 delegatów z 52 krajów będzie w Sejmie dyskutowało o wojnie w Ukrainie. Z uczestnikami sesji połączył się prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zwracał on uwagę, że różne międzynarodowe instytucje poszukują sposobów powstrzymania rosyjskiego terroru, tak, aby maksymalnie izolować Rosję, a także, by znaleźć wyjście z kryzysów wywołanych przez ten kraj.

Zełenski w Sejmie. "Państwo-terrorysta"

- Ale dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Dlaczego państwo-terrorysta nawet po 9 miesiącach swoich ciągłych zbrodni w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia? - pytał.

Jak dodał, gdyby nie decyzja Polski, dotycząca odmowy wydania wiz dla rosyjskiej delegacji, to "przedstawiciele państwa-terrorysty mogliby być dzisiaj wśród uczestników" odbywającej się w Warszawie sesji ZP OBWE.

Członkostwo Rosji jest otwartym znęcaniem się nad wszystkimi zasadami, na podstawie których powołano OBWE

Wołodymyr Zełenski

Wyraził jednocześnie wdzięczność przedstawicielom polskiego Sejmu, rządu i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, że delegacja rosyjska nie została wpuszczona do Polski na sesję ZP OBWE.

Specjalna sesja ZP OBWE w Warszawie

Głównym zadaniem powstałego w 1992 roku Zgromadzenia jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego [...]. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw. Podczas sesji nie będą obecni przedstawiciele Rosji, ponieważ Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE. Na sesji nie będzie również przedstawicieli Białorusi.

loader

RadioZET.pl/PAP