Zamknij

Piotr Zgorzelski: Korpus obrony wyborów, to w ramach zasady łapaj złodzieja, kto krzyczy? Złodziej

Artur Koziołek
26.09.2022 16:00

Korpus obrony wyborów, to w ramach zasady łapaj złodzieja, kto krzyczy? Złodziej powiedział Piotr Zgorzelski w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Piotr Zgorzelski
fot. Radio ZET

W popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej Piotr Zgorzelski  - wicemarszałek Sejmu, PSL, Koalicja Polska powiedział: -  Dla mnie to jest dramat. Ja pamiętam, jak kiedy władza stworzyła sobie polityczną przybudówkę ORMO. Ta władza, która od siedmiu lat rządzi, upolityczniła PKW, stworzyła Krajowe Biuro Wyborcze zarządzane przez swoją osobę. To jest antycypowanie zdarzenia, które może się stać.

Pytany przez Beatę Lubecką o sytuacje we Włoszech i Europie po ostatnich wyborach, Zgorzelski zauważył: -Nie jestem zaskoczony zwycięstwem centroprawicy we Włoszech. Wszelkie sondaże wskazywały, że te ugrupowania mają szansę na zwycięstwo i tak się stało – dodając - Dziś stawiamy pytanie, w jaki sposób Włochy będą uprawiać politykę w wymiarze wewnętrznym, bo pamiętajmy, że Włochy są bardzo zadłużone i tu też politycznie podzielone, ale także zewnętrzną. Wektory sympatii liderów tych partii rozjeżdżały się jeszcze niedawno. Meloni reprezentuje bardziej atlantycki sposób patrzenia na świat, czyli przyjaźnie w stronę Amerykanów, ale także przyjaźnie wspierając Ukrainę przed tym bandyckim napadem.

 

Gospodyni popołudniowego Gościa Radia ZET skierowała rozmowę na tematy dotyczące szerszej sytuacji w UE i roli dużych państw wspólnoty. - Jednocześnie w wymiarze UE nie będzie (Meloni) dewastować tego, co jest racją stanu w UE, czyli integracja nie dezintegracja. Salvini i jego koledzy z międzynarodówki prawicowej, chcą rozmontowania UE, kiedy ta powinna się integrować -  powiedziała Piotr Zgorzelski - Na naszych oczach zmienia się świat i powrotu do okresu sprzed 24 lutego nie będzie. Na to muszą także odpowiedzieć przyjaciele Włosi, którzy muszą stworzyć rząd z odpowiedzią na wiele europejskich pytań.

Beata Lubecka: - W Niemczech pojawiają się komentarze o zagrożonych fundamentach wspólnej EU. Piotr Zgorzelski: - Jeżeli oni boją się o integrację europejską, to niech najpierw spojrzą w lustro, bo dzisiaj z nimi jest duży problem, choćby w kontekście Ukrainy.

­Zdaniem wicemarszałka Sejmu: - Z konferencji ( organizowanej w Niemczech o odbudowie Ukrainy) Ukraińcom broni nie przybędzie, a oni potrzebują trzech rzeczy: broni, broni i jeszcze raz broni, żeby wygrywać z Rosją. Oni dzisiaj walczą za nas i o tym musimy pamiętać. Dla mnie procesy integracyjne są racją stanu nie tylko EU, ale także Polski.

Beata Lubecka: - Pan raczej sprzyja federalizacji? Piotr Zgorzelski: - Miałem kiedyś inny pogląd, ale w obliczu tych zjawisk geopolitycznych, które zostały uruchomione, zmieniam zdanie. Uważam, że wspólna armia nie powinna być wykluczającą się w stosunku do armii NATO, która jest fundamentem naszego bezpieczeństwa. Uważam, że integracja nie pozbawiająca podmiotowości i suwerenności, jest racją stanu.

 

- Kto miałby te wybory fałszować?  - zapytała Beata Lubecka, gospodyni popołudniowego Gościa Radia ZET.- No właśnie. Dziś przy wyborach pracują dwie komisje, po pierwszej przychodzi druga komisja. Nie ma możliwości jakiegokolwiek oszustwa chyba, że jak PiS przegra wybory, a przegra, to już ten korpus  - takie ORMO – będzie głosić, że sfałszowano wybory – odpowiedział Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, PSL, Koalicja Polska, dodając: - Dzisiejszy sondaż widzieliśmy, ale PiS może wygrać. Beta Lubecka: - Może wygrać i dobrać kogoś do rządu, a np. PSL się zgodzi. Piotr Zgorzelski: - A dlaczego pani innej partii nie wskazała? Dlaczego Pani sobie PSL tak wyobraża. Przez 7 lat daliśmy świadectwo, że nie interesuje nas mariaż z PiS, a różnego rodzaju zachęty były. Proszę zakończyć to kuglowanie, że PSL to by się dał na lep złapać. Ile razy można mówić, że to się nie stanie?

Jednym z tematów poruszonych przez Beatę Lubecką była sprawa sprzedaż Lotosu dla węgierskiego Mol’a, a w niej to, że spółka dawnego rzecznika PiS Adama Hofmana, była na liście płac Mol’a. - Czyli spółka Hofmana była swatem w fuzji, której realizację bardzo mocno krytykowałem. Wynika z tego, że był lobbystom firmy węgierskiej, aby ta podpisała umowę z Orlenem – powiedział Zgorzelski - Za tą sprzedażą nie stoi polski interes. W obliczu wojny sprzedawanie stacji benzynowych, czyli tej części logistycznej,  umożliwia wprowadzenie ruskiego paliwa.

W kontekście korpusu obrony wyborów, temat rozmowy zszedł na samorządy. - Samorządowcy są szczególnie wdzięcznym tematem ataku PiS dlatego, że kiedyś jeszcze niektórym działaczom PiS udawało się wejść do II tury np. wyborów uzupełniających. Teraz już nawet tam nie wchodzą. Dlatego w większych miastach tak podniosły się ceny energii. Jest to cyniczna i celowa gra, aby obrzydzić mieszkańcom tych włodarzy, którzy nie są z PiS. Żeby obniżyć szanse na zwycięstwo – powiedział Piotr Zgorzelski.

- Jutro popłynie gaz z Norwegii, pogratuluje pan rządowi?  - zapytała Beata Lubecka. - W kwietniu już mówili, że umowy są podpisane, ale wówczas podpisali umowę Niemcy, premier Morawiecki był zajęty czymś innym. Teraz jest wielki sukces. Jeżeli faktycznie tak jest, to jeśli chodzi o gaz jesteśmy w miarę bezpieczni – odpowiedział wicemarszałek Sejmu, dodając: - Wiemy jedno. 18 mld. m/3 biogazu, co rok wypływa w powietrze, ze względu na zaniechania w zakresie OZE. Prowadząca zauważyła jednak: - Wasze rządy PO - PSL w 2013 r. zawiesiły budowę Baltic Pipe. - W 2013 r. były inne uwarunkowania, była inna sytuacja. Zgadzam się, można było być bardziej przewidującym i dywersyfikować źródła energii – odpowiedział Piotr Zgorzelski - Kolejny pomysł, to aby samorządy sprzedawały węgiel. Jak sobie z czymś nie radzą, to najlepiej zwalić to na samorządy. Łatwiej rozdawać pieniądze niż rozwiązywać problemy. Może zdążą złożyć poprawkę, żeby węgiel sprzedawała opozycja.

RadioZET.pl