Zamknij

Radosław Witkowski: To był protest samorządowy. Ja tam polityki nie widziałem

Anonymous User
07.10.2022 15:08

- To był protest samorządowy, ja tam polityki nie widziałem – powiedział Radosław Witkowski w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckie.

Radosław Witkowski
fot. Radio ZET

W popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej Radosław Witkowski - prezydent Radomia, o dzisiejszym proteście samorządowców, przed Semem i Kancelarią Premiera powiedział: - To był protest samorządowy. On wynikał wprost z tych niemoralnych ofert, jakie składają nam koncerny państwowe, odpowiadając na nasze przetargi. W Radomiu otrzymaliśmy 9 x wyższą ofertę niż w 2021.

- Petycje złożyliśmy do marszałka Sejmu i Senatu, gdzie wprost prosimy, aby powściągnąć te niemoralne propozycje i apetyty koncernów państwowych, które chcą napchać kosztem mieszkańców, takich jak Radom, kieszenie. Chcemy, aby marszałkowie podjęli działania, aby zatrzymać te propozycje – powiedział prezydent Radomia, dodając:
- Jeśli rozmawiamy, jako korporacja samorządowa z przedstawicielami rządu i to nie przynosi skutków, to wychodzimy na ulicę i mówimy, co nas boli i może dotknąć nie tylko mnie, tylko wszystkich mieszkańców Radomia i innych miast.

Beata Lubecka zauważyła, że we wspomnianym proteście udział brali przede wszystkim samorządowcy związaniu z dzisiejszą opozycją.
 - Jakie ma dziś znaczenie, kto jaką ma legitymację partyjną? Dla mieszkańca, któremu będziemy musieli odmawiać, czy ograniczać pracę szkół, to ten mieszkanie Radomia przyjdzie i zapyta, jaką pan ma legitymacje partyjną? No wątpię – odpowiedział Witkowski.

Gospodyni programu przypomniała niedawną wizytę w popołudniowym Gościu Radia ZET Marka Suskiego - posła PiS, który zaatakował prezydenta Radomia, oskarżając o niegospodarność, słowami: Prezydent Radomia nie specjalnie dba o oszczędności. Przypominam sobie, kiedy Enea propozycje złożyła bardzo szczodrą, że wybuduje za własne pieniądze, nowoczesne ogniwo kogeneracyjne, żeby był i prąd i ciepło. Prezydent odmówił, a dzisiaj ma problem. Szuka pieniędzy na modernizację starych piecy, które już za chwilę pewnie będą musiały być wycofane.”

„Poseł Suski jeszcze mentalnie jest w Pułtusku, gdzie było wino i śpiew”

- Mam wrażenie, że poseł Suski jeszcze mentalnie jest w Pułtusku, na tym posiedzeniu, gdzie było wino i śpiew. Chyba jeszcze to wina pana posła Marka Suskiego trzyma mocno, bo to wypowiedź sprzed kilku dni – powiedziała Radosław Witkowski, dodając: - Jeśli chodzi o merytorykę. Ja sprzeciwiłem się propozycji, za którą optował Marek Suski, czyli prywatyzacji spółki miejskiej produkującej energię cieplną. Dlatego dziś, gdyby spółka była sprywatyzowana przez Enea, radomianie płaciliby 70% wyższą stawkę, a nie jak proponujemy 20 - 30%. Kogo byłoby na to stać? Może jednego radnego, przewodniczącego klubu radnych PiS w Radomiu, gdzie w spółce skarbu państwa zajmującej się energią zarobił blisko 300 tys. zł.

- Czyli ta spółka Skarbu Państwa narzuciłaby pana zdaniem dyktat?  - zapytała Beata Lubecka. - Tak uważam, gdyby dziś ta spółka miała wpływ na energię cieplną w Radomiu. Pan poseł Suski nawet nie wie, że od 2020 r. prowadzimy projekt modernizacji kopciuchów za 150 mln. zł., w czym uczestniczy Bank Gospodarstwa Krajowego – odpowiedział prezydent Radomia.

Czy Radomiowi grozi bankructwo?  - To zależy od tego, jak drogo będziemy musieli kupić energie elektryczną. W pierwszej kolejności będziemy musieli ograniczać działalność miasta. Będziemy musieli wybierać, gdzie będzie światło, w szkołach, w przedszkolach, szpitalach. Ile ulic będziemy musieli wyłączyć? – odpowiedział Radosław Witkowski.

"Gdyby węgiel był, nikt nie zawracałby sobie głowy angażowaniem samorządów. Węgla po prostu nie ma"

-Samorządy zawsze pomogą, tylko to musi być logiczny proces, który nie stawia nas w trudnej propozycji. Moim zdaniem, gdyby ten węgiel był dostępny, nikt nie zawracałby sobie głowy, żeby angażować samorządy w dystrybucję. Węgla po prostu nie ma, albo jest słabej jakości – powiedział Radosław Witkowski - prezydent Radomia, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. -A co z dystrybucja węgla? -  Przygotowaliśmy odpowiedni plac utwardzony, z dojazdem, ogrodzony, który zaproponowałem spółce Skarbu Państwa. Nie można dziś wymagać od prezydenta, żeby prowadzić działalność gospodarczą.

- Nie będzie problemów z ciepłem w Radomiu. Mamy zapasy węgla do końca marca, jeśli chodzi o ciepło systemowe. Kolejne dostawy zabezpieczą nas do końca kwietnia, czyli sezonu grzewczego – dodał Witkowski.

 Beata Lubecka zapytała ponownie, czy w takim razie samorządy mają plan na poprawę sytuacji w związku lawinowo z rosnącymi cenami energii? - Uważam, że bardzo uczciwa jest propozycja Donalda Tuska, że samorządy i instytucje wrażliwe powinny płacić za MWh kwotę około 600 zł., to i tak 2 x więcej niż płaciliśmy, ale to jest wartość, przy której z optymizmem możemy patrzeć na budżet 2023 r – odpowiedział prezydent Radomia. Beata Lubecka: - Pana poprzednik z PiS napisał, że do Radomia trafi 38 mln. zł. w trzech transzach, pierwsza dziś?  - To jest akurat prawda, te pieniądze dziś do nas dotarły. Tylko, jeśli od 2019 r. wskutek zmian przepisów podatkowych i systemu finansowanie samorządów ubyło nam 120 – 160 mln. zł. , ta strata została więc pokryta w okolicach 40% -  odpowiedział Witkowski, dodając: - Oczywiście sięgamy po wszystkie pieniądze zewnętrzne, które możemy zdobyć. Ale jeśli ktoś wziąłby pani z konta 100 zł, a oddał 40, czy byłaby pani zadowolona? Dobrze, że płacimy mniejsze podatki, jako Polacy, ale samorządom ubywa.  

Upadek radomskiego PKS to dla regionu bardzo poważny temat. - Nie zarządzałem tym przedsiębiorstwem, to firma wspólnoty gmin ościennych. Ponad 80 osób już straciło pracę, w tym radomianie. Mam nadzieję, że Powiatowy Urząd Pracy ma na to jakiś pomysł. Jeśli chodzi o dojazdy do pracy, to jest wyzwanie dla wójtów i starosty z PiS.

Kolejną wielką, ale i kontrowersyjną inwestycją ,stał się przez lata tamtejszy Port Lotniczy. - Zawsze mocno popierałem idee budowy portu lotniczego. PPL przejął port lotniczy, poprawił standard, a dla Radomia to ogromna szansa, że będzie biegunem wzrostu gospodarczego i będzie generował miejsca pracy – powiedział gość Beaty Lubeckiej.

Dla miast i gmin bardzo ważnym tematem są środki z KPO, które ostatnio w przekazach medialnych są lekceważone przez koalicje rządzącą. - Od samego początku wiemy, że KPO składa się z dwóch części, zwrotnej i bezzwrotnej. Tam nie ma żądnej czarnej magii. Pozwólmy, żeby te pieniądze popłynęły, bo są bardzo potrzebne w związku z kryzysem – powiedział Radosław Witkowski – prezydent Radomia.

RadioZET.pl