Zamknij

Dariusz Joński: Wszystkie kraje muszą zaangażować się w pomoc humanitarną dla Ukrainy

Jakub Plecha
02.03.2022 16:22

- Uważam, że Unia Europejska powinna rozpocząć rozmowy o relokacji uchodźców. Dzisiaj, komisarz UE ds. pomocy humanitarnej była na przejściu granicznym w Medyce. Mówimy o środkach finansowych. Wszystkie kraje muszą zaangażować się w pomoc humanitarną - mówił w Radiu ZET Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. 

Gość Radia ZET był wczoraj w Ukrainie, aby dostarczyć pomoc humanitarną naszym wschodnim sąsiadom. - Chcieliśmy zawieść potrzebne rzeczy na granicę: lekarstwa, koce, żywność. Mężczyźni poszli na wojnę, kobiety z dziećmi wyjechały, ale starsi ludzie zostali i ktoś musi im pomóc. Przekroczyliśmy granicę z Ukrainą i zawieźliśmy potrzebne rzeczy dla mieszkańców Ukrainy. Rozmawialiśmy z nimi. W Ukrainie świetnie sprawdzają się kościoły, jako punkty pomocy humanitarnej. To, co zobaczyłem, oniemiałem - przyznał Dariusz Joński.

- Ukraińcy traktują Polaków jak braci. Kazali mi podziękować za to, że Polacy otworzyli swoje serca i pomagają Ukraińcom. Moim zdaniem, musimy zrobić wszystko, aby pomóc tym ludziom. W wielu ukraińskich miejscowościach zaczyna brakować jedzenia. Po stronie ukraińskiej, widziałem nieprawdopodobne zaangażowanie. Po polskiej stronie w pomoc włączyły się polskie organizacje humanitarne, które pomagają uchodźcom z Ukrainy - podsumował w Radiu ZET Dariusz Joński.

Dariusz Joński o atakach na uchodźców w Przemyślu: Apeluję do rządu, aby zostały wyciągnięte konsekwencje wobec polityków, którzy to popierają

- Doszło do ataków wobec uchodźców, które przeprowadzane są przez jakąś bojówkę. Te działania popierane są także przez polskich polityków, którzy kompromitują nas na arenie międzynarodowej. My, Polacy mamy otwarte serca i najlepsze organizacje humanitarne na świecie - mówił w Radiu ZET Dariusz Joński.

- Wczoraj, na granicy widziałem kilkadziesiąt uchodźców z Afryki. To są głównie studenci z Kijowa. To są jakieś fake newsy [o dużej fali - red.], które powtarzane są również przez polskich polityków - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej. Gość Radia ZET podkreślił, że wobec osób popierających te działania powinny zostać wyciągnięte konsekwencje. - Apeluję do rządu, aby jak najszybciej wyciągnąć konsekwencje wobec polityków [którzy popierają ataki na uchodźców - red.]. Słucham, co oni mówią. Czas najwyższy, aby odpowiedzieli za te słowa - dodał.

Dariusz Joński w Radiu ZET: Na naszych oczach odbywa się rozkład gospodarczy Rosji. 

- Na naszych oczach odbywa się rozkład gospodarczy Rosji. Rzecznik rosyjskiego rządu przyznał, że nie spodziewali się, że te straty będą aż tak duże. Pytanie, do czego to doprowadzi? Nie wierzę, że cały naród rosyjski popiera ataki na szpitale i mieszkania w Ukrainie. Ta dezinformacja jest tak duża, że do Rosjan nie docierają wszystkie informacje, co dzieje się w Ukrainie - mówił w Radiu ZET poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

- Putin chyba widzi, że te działania nie poszły po jego myśli i ta wojna nie jest po jego myśli. Do tej pory Kijów i Ukraina miały być zajęte, a Ukraińcy się bronią i odbijają miasta. Wielu Ukraińców wraca do kraju, chcą walczyć. Oni nie oddadzą swojej ziemi Rosji i Putinowi. Proszę mi wierzyć, że przy każdej rozmowie z Ukraińcami, słyszałem, że oni chcą walczyć o swój kraj. Są zdeterminowani do walki o każdy centymetr ziemi. Ukraińcy nie odpuszczą i to buduje - przyznał Dariusz Joński.

- Ta wojna nie jest nikomu potrzebna. Życzyłbym sobie, aby ona jak najszybciej się zakończyła. Mam nadzieję, że dojdzie do jakiegoś porozumienia. Jednak, Putin jest nieprzewidywalny. Jego działania nie są racjonalne - podsumował Gość Radia ZET.

Radio ZET