Zamknij

Aktywiści z Greenpeace Polska: Od początku wojny do Rosji trafiło prawie 19 mld euro

Jakub Plecha
24.03.2022 17:39

- Na początku tego tygodnia aktywiści z Ukrainy stworzyli i przekazali światu bardzo prosty apel. Jeżeli UE i Europa chce naprawdę być solidarna z Ukrainą, to nie wystarczą posty i słowa troski. Potrzeba konkretnych działań. Wojna w Ukrainie trwa już miesiąc. Każdego dnia UE wysyła 700 mln euro dziennie do Putina, do jego kieszeni. Chodzi o płacenie za gaz, ropę i węgiel. Te pieniądze finansują tę machinę wojenną. Ten apel został stworzony na początku tygodnia - mówiła w Radiu ZET aktywistka z Greenpeace Polska Dominika Lasota.  - Można powiedzieć, że osoby, które podejmują decyzje i finansują tę wojnę. Od początku wojny do Rosji trafiło prawie 19 mld euro. Kraje nie odcinają się od dopływu paliw kopalnych z Rosji. Polska jest drugim importerem ropy z Rosji - dodał Mikołaj Petryga.

Dominika Lasota i Mikołaj Petryga
fot. Radio ZET

- To jest najwyższy moment, aby zakończyć finansowanie Rosji i faktycznie pomóc narodowi ukraińskiemu. Jesteśmy w Brukseli, aby ten apel dotarł do najwyższych szczebli Unii Europejskiej - podkreśliła Dominika Lasota. Aktywistka przyznała, że odcięcie się od paliw kopalnych z dnia na dzień jest bardzo trudne. - To ogromne wyzwanie. To embargo musi być tak przeprowadzone, aby ochronić ludzi najbiedniejszych. Przez lata korporacje paliwowe finansowały Putina i robił z nim biznesy. rozmowy z politykami europejskimi są kluczowe. To moment kluczowy, bo nasza zależność od rosyjskich paliw kopalnych sprowadza na nas niebezpieczeństwo, a na Ukraińców również śmierć - dodała działaczka Greenpeace Polska.

- Jeżeli szczerze podchodzimy do solidarności z Ukrainą, to musimy przemyśleć, jak w sposób natychmiastowy przeprowadzić to embargo na Rosję. Ono musi pociągnąć do odpowiedzialności konkretne firmy, które robiły biznesy z Rosją - zaznaczyła Lasota.  Mikołaj Petryga ocenił, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest zmiana nastawienia osób u władzy. - Ukraina nie może być uzależniona od rosyjskich paliw kopalnych. Nikt nie mówi, że to ma się stać z dnia na dzień. To nie chodzi o to, że młodzi aktywiści wymyślili sobie, że "ma być zielono". Wojna i kryzys klimatyczny mają wspólne źródła - paliwa kopalne. To podkreśliła ukraińska naukowczyni Swietłana Krakovska. My to pokazujemy i przekazujemy dalej ten głos. To głos nauki i ukraińskiego społeczeństwa. Teraz jest najlepszy moment - przyznał w Radiu ZET aktywista z Greenpeace Polska.

W piątek (25.03) na całym świecie, w setkach tysięcy miast, odbędzie się międzynarodowy Strajk Klimatyczny. - Znajdujemy się w przełomowym momencie, bo polityczne decyzje muszą być odważne jak nigdy wcześniej. To bezpieczeństwo wszystkich to musi być priorytetem. W rozmowach z politykami z Brukseli słyszymy, że przychodzą do nich lobbyści z różnych korporacji, którzy nie chcą pokoju, nie chcą uniezależnienia od paliw kopalnych. Oni by chcieli rozwijać przemysł paliw kopalnych. Działamy na całym świecie - zapewniła Dominika Lasota.

Radio ZET