Zamknij

Dr Michał Sutkowski: Liczba zgonów z powodu COVID-19 jest niebywała. Wszyscy sobie "bimbamy"

07.12.2021 16:00
Dr Michał Sutkowski
fot. Radio ZET

- Liczba zgonów z powodu koronawirusa jest niebywała. Obecnie mamy 808 hospitalizowanych osób, które w ciężkim stanie trafili do szpitali. Większość z nich jest w pełni obłożona. Nie da się uniknąć pewnych nieszczęść, kiedy personel pracuje na okrągło, a karetki czekają. Niestety w niektórych miejscach powtarza się sytuacja z wiosny. Przed nami jeszcze zgony, które będą wynikały z peaku 29 tysięcy zakażeń, które miały miejsce w ostatnich tygodniach - mówił w Radiu ZET dr Michał Sutkowski. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przyznał, że zapowiadane restrykcje to dobry krok.

- Zobaczymy jaka zostanie wprowadzona regulacja prawna jeśli chodzi o zapowiadany obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi. Może to być grzywna, a może lekarz nie będzie mógł pracować. Tych znaków zapytania pojawia się dużo więcej. Pojawia się pytanie, jak będziemy mogli egzekwować prawo. W ustawie musi znaleźć się konkretny zapis prawny, bo w innym wypadku to prawo będzie martwe - tak sprawę obowiązkowych szczepień dla lekarzy, nauczycieli i służb mundurowych skomentował w Radiu ZET dr Michał Sutkowski. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przyznał, że zapowiadane obostrzenia to krok w kierunku zdrowia.

Dr Michał Sutkowski przyznał, że lekarze rodzinni apelują o wprowadzenie obowiązku szczepień wśród niektórych grup zawodowych. - Całe środowisko medyczne mówi o tym, że tak należy postępować w walce z pandemią. Lekarze Rodzinni z całej Polski przyznali, że należy w naszym kraju wykorzystywać paszporty covidowe. Powinniśmy skrupulatnie egzekwować obowiązujące regulacje i karać tych, którzy nie stosują się do zaleceń sanitarnych - podkreślił gość Radia ZET. Dr Michał Sutkowski przyznał, że 96 procent medyków czynnych zawodowo zaszczepiło się przeciwko COVID-19. - Ten wskaźnik jest nieco niższy jeśli chodzi o pielęgniarki, czy ratowników medycznych. Jesteśmy w pewnej awangardzie jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Lekarze Rodzinni zaapelowali o wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepień wśród lekarzy, nauczycieli oraz zawodów publicznych - dodał.

Dopytywany przez Damiana Michałowskiego o stanowisko Rady ds. Ochrony Zdrowia w sprawie szczepień, odpowiedział: “Rada oczekuje, aby ta promocja szczepień miała bardziej konkretny wyraz. Chodzi o jasną deklarację całego rządu dotyczącą szczepień przeciwko COVID-19, a także zdecydowane odcięcie się od głosów, które wyrażają ruchy antyszczepionkowe. Te kroki wpłynęłyby pozytywnie na program szczepień przeciwko COVID-19. Czas na jasne deklaracje. [...] Wszyscy grają w politykę w imię pandemii. Tu nie chodzi o algorytmy polityczne, które są ważniejsze od zdrowia".

"W pandemii wszyscy sobie “bimbamy”. To jest kpina, jak się zachowujemy jeśli chodzi o dystans społeczny i maseczki"

- Prawdopodobnie ta 4. fala pandemii przejdzie płynnie w kolejną falę. Musimy spodziewać się dużej liczby zakażeń związanych z wariantem Omikrona. Pewnie przed nami jeszcze peak jeśli chodzi o zgony. Niewątpliwie taka sytuacja była w dużej części do przewidzenia. Brakuje regulacji prawnych, które odnosiłyby się do walki z pandemią. Nie jesteśmy w pełni gotowi - mówił w Radiu ZET dr Michał Sutkowski - prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Gość Radia ZET przyznał, że czeka nas jeszcze peak jeśli chodzi o zgony. - Wszyscy sobie “bimbamy” w pandemii. Zachowania społeczne nie zależą przecież od premiera, czy ministra zdrowia. To jest kpina, jak się zachowujemy jeśli chodzi o dystans społeczny i noszenie maseczek. Oczekuję, że te zalecenia lub nowe restrykcje będą bardzo, bardzo stanowcze - podkreślił dr Michał Sutkowski.

Dopytywany przez Damiana Michałowskiego o kluby i dyskoteki, które będą otwarte w Sylwestra, odpowiedział: “Rozumiem, że jest to ukłon w stronę zabaw sylwestrowych. To jest przyzwolenie na to, aby obywatele dobrze się bawili. Zalecałbym, abyśmy mimo wszystko pozostali w swoich domach”.

-  Śpieszmy się szczepić, bo odchodzimy. W większości niestety umierają osoby, które są niezaszczepione. Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe dla dzieci. Wszystkie badania mówią o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek. [...] We wszystkich domach, przychodniach i szpitalach umierają ludzie na COVID-19. To jest straszne, jeśli ktoś tego nie rozumie - przyznał dr Michał Sutkowski. Zdaniem prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, należy wprowadzić restrykcje dla osób niezaszczepionych. - To są głównie przywileje dla osób, które się zaszczepiły. Chodzi o to, aby osoba zaszczepiona mogłaby wejść do restauracji, kina, teatru, siłowni, a osoba niezaszczepiona nie - podsumował gość Radia ZET.

Radio ZET