Obserwuj w Google News

Maciej Roszkowski: W Polsce mamy 178 tysięcy nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią COVID-19

2 min. czytania
02.12.2021 17:40
Zareaguj Reakcja

- Do tej pory mamy w Polsce 178 tysięcy nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa. Do tej pory rząd nie zorganizowała ani jednego dnia żałoby narodowej, dlatego postanowiliśmy zorganizować tę akcję, aby upamiętnić wszystkie osoby, które odeszły - mówił w Radiu ZET inicjator akcji “Dzień covidowej żałoby narodowej” Maciej Roszkowski. To wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek 3 grudnia.

Maciej Roszkowski: W Polsce mamy 178 tysięcy nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią COVID-19
fot. Radio ZET (screen)

- To jest wstrząsające, że państwo nie pochyla się nad tymi tragediami. Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od 2 wojny światowej. Nigdy, w tak krótkim czasie, tak wiele osób nie zmarło z powodu koronawirusa i niewydolności systemu służby zdrowia - podkreślił socjolog dr Tomasz Sobierajski. Zdaniem wakcynologa, ta akcja społeczna ma kluczowe znaczenie dla społeczeństwa i wszystkich rodzin, które straciły bliskich w ostatnich miesiącach. - Dzięki takiemu wspólnemu upamiętnieniu [tych tragedii - red.], ci ludzie nie są sami. Musimy dawać nadzieję wszystkim, którzy pozostali sami - dodał wakcynolog. 

Maciej Roszkowski zaproponował, aby 3 grudnia ogłosić “Dniem covidowej żałoby narodowej”. - Ubierzmy się na czarno, a o 18:00 zapalmy świeczkę w oknie. Te wszystkie osoby są w innym momencie tej żałoby. Musimy rozmawiać, aby zaakceptować te trudne emocje, które pojawiają się po śmierci bliskich - mówił inicjator akcji. - Obecnie mamy multum zakażeń. Bardzo łatwo się zakazić, dlatego nie organizujemy jutro żadnych zgromadzeń. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli razem się zebrać i wspólnie przeżyć te tragedie. Umieranie w pandemii odbywa się w samotności. Bliscy widzą zmarłych ostatni raz, kiedy wsiadają do karetki, czasem nigdy ich więcej nie usłyszą. Lekarze nie mogą pomóc w rozmowie telefonicznej. Wiele osób czuje się opuszczonych. Pamiętajmy o wszystkich, którzy odeszli - dodał Roszkowski.

- Liczby zgonów z powodu koronawirusa będą stale rosły. Ten 3 grudnia będzie zapewne wpisany już na stałe w kalendarz jako dzień covidowej żałoby narodowej. Rząd nie robi nic, aby zapobiec nadmiarową liczbę zgonów. Można się spodziewać, że ta liczba [178 tys. nadmiarowych zgonów - red.] może się nawet podwoić. [...] Brakuje mi słów jeśli chodzi o działania rządu, a właściwie “nicnierobienie” w kontekście pandemii. Możemy być mądrzejsi od decydentów. Korzystajmy z wiedzy naukowej i szczepmy się - zaapelował w Radiu ZET wakcynolog dr Tomasz Sobierajski. 

Maciej Roszkowski przyznał, że szczepionki są bardzo skutecznym narzędziem jeśli chodzi o zapobieganie śmierci z powodu koronawirusa. - Wszystkie dostępne preparaty zmniejszają to ryzyko o ok. 90%. Trzecia dawka jeszcze bardziej zwiększa nasza odporność. Państwo powinno w lepszy sposób wykorzystywać potencjał szczepionek przeciwko COVID-19 - podkreślił Gość Radia ZET. Jego zdaniem, rząd powinien wcześniej wprowadzić dodatkowe restrykcje. - Obecnie mamy wielki pożar. Ograniczenia należało wprowadzić we wrześniu, czy na początku października. Te skutki pandemii będą jeszcze się zwiększały. Jedynym skutecznym rozwiązaniem byłby twardy lockdown. W Polsce wygrała kalkulacja polityczna - podsumował Maciej Roszkowski.

Radio ZET