Zamknij

Janina Ochojska o sytuacji na granicy: Muszą być przestrzegane odpowiednie procedury migracyjne

14.12.2021 16:20

- Nie każdy migrant będzie uchodźcą. Nie każdy otrzyma ochronę międzynarodową, jednak nie można odmawiać tym ludziom odpowiednich procedur. Nie możemy tych ludzi tak traktować. Jeżeli na granicy zmarło kilkanaście osób, to tam dzieje się coś nie tak - mówiła w Radiu ZET europosłanka Janina Ochojska. Zdaniem Gościa Radia ZET, na granicy polsko-białoruskiej muszą być przestrzegane procedury migracyjne. - Jednak organizowane są łapanki i wywozi się tych ludzi na granicę. Nie słucha się migrantów. Trudno przewidzieć, kiedy w tej sytuacji nastąpi jakiś zwrot - dodała.

Dopytywana przez Damiana Michałowskiego o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, odpowiedziała: “Cały czas pojawiają się informacje o kolejnych grupach Syryjczyków, które są zatrzymywane i wywożone z powrotem na granicę. Liczba migrantów zmniejszyła się, jednak cały czas pojawiają się tam kolejne osoby”.

- Dostęp do tej “pseudostrefy” nadal jest niemożliwy dla organizacji humanitarnych. Trudno oszacować, ile osób obecnie znajduje się w strefie przygranicznej. Na swoim profilu napisałam o Krynkach, ponieważ tamtejsza Straż Graniczna raportując o ilości osób zatrzymanych, a także politycy PiS przedstawiają tę sytuację jakby tam faktycznie była wojna. Wciąż używana jest nomenklatura wojenna, a tam wojny nie ma. To są ludzie, którzy chcą prosić o ochronę międzynarodową i są zmuszani do przekroczenia granicy. Wiemy, że to służby białoruskie wymuszają takie sytuacje - podkreśliła europosłanka w Radiu ZET.

- Przed kim musimy bronić granicy? Przed ludźmi, którzy chcą pomocy. Oni nie przybyli tam dla zabawy. Prowokacje nie ułatwiają tej sytuacji. Jednak, kto je wywołuje? Zapewne migranci rzucają kamieniami. Jedynie mogę wyobrazić sobie ich desperację. Migranci wielokrotnie próbują przekroczyć granicę - zaznaczyła prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Jej zdaniem, rzucanie oskarżeń tylko w jedną stronę tego sporu jest nieprawdziwe. - Spodziewałabym się tego, że służby graniczne mogłyby odmówić wykonania rozkazu, ponieważ kłócą się one z zasadami etycznymi i moralnymi. Jednak ich szefowie nie będą na to patrzeć przychylnym okiem. Są strażnicy, którzy proszą o urlopy - podsumowała Janina Ochojska.

- Czytałam relacje różnych uchodźców, którzy opowiadali w jaki sposób zmuszano ich do przekroczenia granicy. Wszystko odbywało się w grupach, które były formowane przez służby białoruskie. Służby polskie wyłapywały ich i zawracały ich z powrotem - podkreśliła w Radiu ZET prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Janina Ochojskie zaznaczyła, że policja dwukrotnie uniemożliwiła jej wjazd do strefy przygranicznej po wygaśnięciu stanu wyjątkowego. - Jednak do tej strefy nie wpuszczane są również organizacje humanitarne. Chcę zobaczyć, co takiego jest tam do ukrycia, skoro nie ma dostępu do strefy. Trudno powiedzieć, kiedy nastąpi zwrot w tym konflikcie. Podobnie wygląda sytuacja z koronawirusem. Ile osób musi umrzeć, aby w końcu wprowadzić obostrzenia, które zapewnią nam bezpieczeństwo? Na te pytania nie ma odpowiedzi - dodała.

- Ile musi do nas dotrzeć informacji o oszustwach i kłamstwach polityków żeby te rządy się zakończyły i zaczęły się inne, które będą dawały nam większą gwarancję dobrobytu, rozwoju gospodarczego. Przed nami bardzo drogie święta, kiedy to się skończy? - stwierdziła Janina Ochojska.

Janina Ochojska: Należy wprowadzić obowiązek szczepień dla pewnych grup zawodowych

-Uważam, że dla pewnych grup zawodowych należy wprowadzić obowiązek szczepień i nie od marca, ale już teraz. Jeżeli nie osiągniemy tego punktu granicznego, powinniśmy wprowadzić obowiązek szczepień dla wszystkich - przyznała eurodeputowana. Ochojska sytuację pandemiczną w naszym kraju określiła jako patową. - Miejsca szpitalne są zajmowane przez osoby niezaszczepione. Ludzie, którzy chorują na inne choroby nie mogą dostać się do szpitali. Mamy patową sytuację, to jest bardzo trudne. Pojawiają się pomysły, aby osoby niezaszczepione płaciły za leczenie. Cały czas pojawiają się informację o kolejnych zgonach - podsumowała Janina Ochojska.

Radio ZET

C