Zamknij

Justyna Kowalczyk-Tekieli: Szanse medalowe Polaków na ZIO w Pekinie? Nie będzie łatwo o medale

27.10.2021 16:50
Justyna Kowalczyk
fot. Pawel Relikowski/Polska Press/East News

- Wszystkie informacje na temat przebiegu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie do nas spływają. Zawodników niezaszczepionych czeka 3-tygodniowa kwarantanna, czyli właściwie nie mają po co tam jechać. Nie wiemy, jak często zawodnicy będą testowani na obecność koronawirusa. Będziemy musieli dostosować się do wielu obostrzeń sanitarnych. Zawodnicy nie będą mogli swobodnie podróżować po Pekinie - mówiła w Radiu ZET Justyna Kowalczyk-Tekieli. Zdaniem dyrektorki sportowej w Polski Związku Biathlonu trudno spodziewać się, że polscy olimpijczycy przywiozą z Pekinu wiele medali.

Do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zostało 100 dni. Justyna Kowalczyk-Tekieli na antenie Radia ZET przyznała, że biathlonistów ten okres będzie przepełniony ciężką pracą. - Mamy dużo niepewności, bo panowie nie osiągnęli jeszcze minimum kwalifikacyjnego na ZIO. Przed nimi początek sezonu biathlonowego, ale mam nadzieję, że te kwalifikacje uda się im wywalczyć - podkreśliła dyrektor sportowa w Polskim Związku Biathlonu. Justyna Kowalczyk-Tekieli zwróciła uwagę na to, że wszyscy biathloniści mają równe szanse. - Wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Nie mieliśmy możliwości poznać tras olimpijskich. Wiemy tylko, że znajdują się one wysoko nad poziomem morza. W sportach wydolnościowych [takich jak biathlon -red.] potrzeba odpowiedniego przygotowania do występów na tego typu trasach -dodała.

- Zdobycie medalu w biathlonie jest bardzo trudne. Do tej pory tylko Tomasz Sikora przywiózł z zimowych igrzysk krążek olimpijski. Jeśli ktokolwiek miałby szansę na medal z biathlonistów, to tylko panie. Naszym czarnym koniem może być Monika Hojnisz-Staręga. Ciąży na niej duża presja. Mam nadzieję, że biathloniści pokażą się z dobrej strony - zaznaczyła w Radiu ZET Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Dopytywana przez Michała Korościela o szanse medalowe polskich zawodników na igrzyskach w Pekinie, odpowiedziała. - Szanse medalowe to są tylko szanse. One nigdy nie sprawdziły się w stu procentach. Jest wiele znaków zapytania. Mamy doskonałych skoczków, czy łyżwiarzy. Natalia Maliszewska w tym sezonie ma doskonałą formę. A dalej? Nie wiemy, co się może wydarzyć. Szansę na medal ma jeszcze Maryna Gąsienica-Daniel  w narciarstwie alpejskim. Sporty zimowe nie są w Polsce na bardzo wysokim poziomie i o ten medale nie będzie łatwo.

Radio ZET