Zamknij

o. Paweł Gużyński: Księża bezdyskusyjnie powinni być objęci obowiązkiem szczepień

23.12.2021 16:00
o. Paweł Gużyński
fot. Piotr BLAWICKI/East News

- Księża bezdyskusyjnie powinni być objęci obowiązkiem szczepień. Jeżeli chcemy być odpowiedzialni, a jednocześnie dyspozycyjni do pomocy ludziom, to obowiązek szczepień powinien istnieć również dla księży - mówił w Radiu ZET dominikanin o. Paweł Gużyński.

Dopytywany przez Beatę Tadlę, czy wierny może nie przyjąć księdza po kolędzie, który nie jest zaszczepiony, odpowiedział: “Można, a nawet trzeba nie przyjmować księdza po kolędzie, jeśli będzie niezaszczepiony. Chodzi o przełamywanie tabu, że księdzu nie można się sprzeciwić. Jak najbardziej można i trzeba to robić. Część księży będzie gotowa oskarżyć mnie o herezję. Jednak jeśli trafiamy na niemądre, niebezpieczne, grzeszne zachowanie księdza, to jedyną słuszną reakcją jest sprzeciw i przeciwdziałanie temu. Społeczeństwa obywatelskiego w Polsce jest radykalnie za mało. To dotyczy również kościoła”.

Ojciec Paweł Gużyński podkreślił, że wielu wiernych zadaje pytanie, czy niezaszczepienie się to grzech. - Nie spotykałem się ze skrajną, radykalną niechęcią do szczepienia, ale często są to ludzkie obawy. Ludzie spotykają się z zalewem informacji internetowych, które są sprzeczne. Moralność to wyłącznie domena ludzi. Kwestie: “Mój wybór, nie zaszczepiłem się, poszedłem na pasterkę”, to są wybory moralne. Obserwujemy skrajne postawy, że szczepienia to bzdura, ktoś tym steruje, że mamy wszczepione chipy. Część ludzi podziela te teorie spiskowe. Socjologowie tą kwestią zajmują się od dawna. Jak to jest, że ludzki umysł wchodzi w taki stan irracjonalności? - podkreślił Gość Radia ZET.

Dominikanin przyznał, że niestosowanie się do obostrzeń covidowych również można rozpatrywać w kategorii grzechu. - Wszystko, co dotyczy naszych relacji społecznych jest związane z odpowiedzialnością za innych. Prosty przykład, który często się omawia również w mediach: “Zdarzyło się coś na ulicy, byli świadkowie, a nikt nie zareagował”. Ta sytuacja również ma aspekt moralny. Wówczas zastanawiamy się, dlaczego jest taka znieczulica? (...) Ciągle musimy uczyć się mądrej podmiotowości. Musimy zmienić tę postawę bierności, bo bez tego nie uda nam się zreformować kościoła - podsumował o. Paweł Gużyński.

"Kościół nie jest atrakcyjny dla młodych ludzi. Postrzegają go jako skorumpowaną, zakłamaną instytucję"

- Dla młodych ludzi atrakcyjność jest czymś fundamentalnym. Kościół dla nich nie jest atrakcyjny, ponieważ przestał kojarzyć się z głębią duchową. Jest postrzegany jako skorumpowana, zakłamana instytucja uwikłana w politykę i łasa na kasę - mówił w Radiu ZET dominikanin o. Paweł Gużyński.

- Tak młodzi ludzie postrzegają dziś Kościół, że księża są zakłamani, dwulicowi, prowadzą podwójne życie. Zaprzeczają temu, co jest najbardziej atrakcyjne w Kościele. Dla młodych ludzi ważna jest wolność, sprawiedliwość, prawda i niezależność - podkreślił Gość Radia ZET. Zdaniem dominikanina, gdyby w tych wszystkich aferach Kościół zrezygnował z komunikacji na poziomie hipokryzji, to byłoby dużo lepiej. - Jedną z najczęściej powtarzanych pretensji przez Jezusa wobec faryzeuszów, ówczesnej elity religijno-politycznej jest hipokryzja - dodał.

Dominikanin odniósł się na antenie Radia ZET do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Jak przeżyję ten pusty talerz na stole wigilijnym, w kontekście uchodźców na granicy z Białorusią? Próbujemy szukać utopii w świętach, aby nie było tam nic, co smutne i bolesne, to fałsz. Trzeba zyskać nowe myślenie i podejście do pewnych spraw. Nie możemy wyrzucać pewnych rzeczy z pola widzenia podczas świąt. Trzeba tak spędzić Boże Narodzenie, aby zrodzić w sobie więcej odwagi do sprzeciwu wobec polityki rządu w sprawie uchodźców na granicy - podkreślił o. Paweł Gużyński.

- Jesteśmy zbyt egoistyczni w swojej polityce i cierpią na tym inni ludzie. Ktoś ucieka przed bombami, czy tragiczną sytuacją ekonomiczną. Podczas II wojny też uciekaliśmy do innych krajów i nas przyjmowano. To dlaczego nie robimy tego teraz innym? - podsumował Gość Radia ZET.

Radio ZET

C