Zamknij

Olena Mishchenko: W imieniu wszystkich Ukraińców, dziękuję Polsce za okazane wsparcie

25.02.2022 16:22
Olena Mishchenko: W imieniu wszystkich Ukraińców, dziękuję Polsce za okazane wsparcie
fot. Radio ZET

- Moi rodzice mieszkają w Obwodzie czernihowski. Dzisiaj rano obudził ich telefon, że rosyjskie czołgi są blisko miasteczka. Musieli się ewakuować. Na ten moment nie mam z nimi żadnego kontaktu. Moi rodzice odczuwali zagrożenie, ale jeszcze wczoraj byli przekonani, że zostaną w domu. Sytuacja jest tragiczna i straszna. Mam nadzieję, że wszystko u nich dobrze - mówiła w Radiu ZET korespondentka BBC News Ukraine Olena Mishchenko. Dziennikarka przyznała, że wszyscy Ukraińcy są zsolidaryzowani. - Matki z dziećmi starają się po prostu uciec. Mimo tego wszystkiego, Ukraińcy są zsolidaryzowani. Każdy stara się walczyć i każdy jest gotowy do obrony państwa lub pomocy innym obywatelom. Jesteśmy wdzięczni za odwagę ukraińskiemu wojsku - dodała.

- Moja siostra przyjechała do mnie [do Polski - red.] z Ukrainy już tydzień temu. Dobrze przeczuwała, że Rosja zaatakuje Ukrainę. Moja druga siostra, razem z dziećmi wczoraj wyjechała z Kijowa, jest na granicy z Rumunią. Podróż trwała ponad dobę - relacjonowała Olena Mishchenko. Dziennikarka zaapelowała o pomoc dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. - Dzisiaj, pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie będzie zorganizowana zbiórka ubrań, czy preparatów medycznych. Każdy może pomóc. Podobna zbiórka odbywa się pod Ambasadą Niemiec w Warszawie - wymieniała Mishchenko.

Dopytywana przez Beatę Lubecką, jak ocenia pomoc międzynarodową dla Ukrainy w obliczu inwazji Rosji, Olena Mishchenko podkreśliła, że Ukraińcy oczekują mocniejszych sankcji wobec Rosji. - Nie mogę powiedzieć, że jesteśmy osamotnieni. Zachód cały czas pomaga Ukrainie, również przed rozpoczęciem ataku. Oczekujemy również wsparcia militarnego i finansowego. [...] Putin chce prorosyjskiej władzy w Ukrainie. Każdy Ukrainiec wierzy w to, że zwyciężymy. Nie mamy innego wyjścia. Jeżeli Rosja zorganizuje swój rząd w Ukrainie, to naród ukraiński się z tym nie pogodzi - podsumowała warszawska korespondenta BBC News Ukraine.

Olena Mishchenko w Radiu ZET: Domagamy się, aby Rosja była odłączona od systemu SWIFT. Rosja musi być odizolowana od cywilizowanego świata

- Pół roku temu, wielu Ukraińców nie mogło znieść tego, że mamy aktora-prezydenta. [...] Obecnie, cały naród jest zjednoczony i dumny z prezydenta Zełenskiego. Ta duma z wojska, prezydenta, rządu, władz miejskich nas wzmacnia i daje nadzieję i wiarę, że zwyciężymy. Na pewno zwyciężymy - mówiła w Radiu ZET warszawska korespondentka BBC News Ukraine Olena Mishchenko.

- Domagamy się, aby Rosja była odłączona od systemu SWIFT. Czekamy na to, że Rosja zostanie odizolowana od cywilizowanego świata. Nie mówimy, aby wojska NATO stanęły ramię w ramię z ukraińskimi żołnierzami. Nie ma na co czekać i zastanawiać się, jakie sankcje należy jeszcze wprowadzić. Rosja przekroczyła wszelkie możliwe granice. Wszyscy musimy zatrzymać Rosję. Obecnie, tylko ukraińskie wojsko stoi przeciw jednej z największych armii świata - podkreśliła w Radiu ZET Olena Mishchenko. Dziennikarka przyznała, że nie można wierzyć w żadne słowo Putina. - On zrywa wszelkie umowy i gwarancje, które dawał wcześniej - dodała.

Olena Mishchenko odniosła się również, do propozycji Putina nt. negocjacji w Mińsku. - Białoruś jest obecnie [otwartym- red.] terenem dla rosyjskiego wojska. Atak Rosji odbył się również od strony białoruskiej. Myślę, że ukraińskie władze nie zgodzą się na rozmowy w Mińsku. To byłoby ustępstwo wobec Putina i zgoda na rozmowy na rosyjskich warunkach. Mam nadzieję, że te rozmowy będą na ukraińskich warunkach - oceniła dziennikarka.

Olena Mishchenko: Jestem wdzięczna Polsce za wsparcie okazane Ukrainie

- W imieniu wszystkich Ukraińców, jestem wdzięczna Polsce, która nas wspiera. To jest bardzo ważne. Polska jest otwarta dla ludzi, którzy uciekają przed wojną. Dziękujemy prezydentowi i polskiemu rządowi za zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów - mówiła w Radiu ZET warszawska korespondentka BBC News Ukraine Olena Mishchenko.

- Nie wiem, co się dzieje w tej chorej głowie Putina. Jego celem jest cała Ukraina. Putin jest wkurzony, że przez Rewolucję Godności, udało się nam uwolnić od rosyjskiego wpływu. Zaczęliśmy wtedy budować państwo demokratyczne. Wydaje mi się, że wiele państw myśli podobnie jak kilka dni temu Ukraińcy, że Putin nie odważy się zaatakować. Niektóre władze państw europejskich myślą, że Putin nie pójdzie dalej za Ukrainę. Nie ma żadnej gwarancji, że tak się nie stanie - oceniła dziennikarka BBC News Ukraine.

- Nikt nie wie, kto może być kolejnym punktem ataku. Ukraińskie wojsko broni obecnie całej Europy. Cały czas są otwarte zbiórki na rzecz wsparcia wojska. Ukraiński Bank Narodowy otworzył specjalną zbiórkę, podobne zbiórki są w Polsce. Jeżeli nie powstrzymamy teraz Putina i jeżeli Zachód nie pomoże wywalić Putina z Ukrainy, to nie wiadomo gdzie te rosyjskie wojska będą jutro, czy pojutrze - podsumowała Olena Mishchenko.

Radio ZET

C