Zamknij

Paweł Szrot: Każdy stan kryzysowy musi się skończyć. Musimy być odpowiedzialni za bezpieczeństwo

19.11.2021 16:47
Paweł Szrot
fot. materiały prasowe

- Autor zapisów konstytucyjnych zakładał, że każdy stan kryzysowy musi się skończyć. Musi być rozwiązany po trzech miesiącach. Przeanalizujemy przepisy ustawy o ochronie granicy, ona jeszcze nie przeszła przez Senat. Będziemy je analizować w poczuciu pewnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polaków i polskiej granicy. Musimy pamiętać o tym kontekście - mówił w Radiu ZET szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

- Polska jest obiektem ataku przeprowadzonego przez reżim białoruski. Białoruscy żołnierze niszczą zasieki na granicy, zmuszają imigrantów do jej przekraczania, wznoszą broń do strzału, oślepiają naszych strażników granicznych. Jak odpowiadać na zarzuty, które podnosi Putin i Łukaszenka? Polskie służby działają zgodnie z prawem. Używają tylko tych środków, które nie zagrażają życiu i zdrowiu. To jest tylko szpaler ludzi, gaz i armatki wodne - przyznał gość Radia ZET.

- Musimy obserwować bardzo czujnie sytuację na granicy z Białorusią. Kilka miesięcy temu, gdy ta eskalacja słabła, to następowało kilka dni względnego spokoju. Tak jest być może teraz. Widzimy spokój na przejściach granicznych w Kuźnicy, jednak to nie oznacza, że nie ma prób forsowania granicy w innych miejscach. One są, ale na mniejszą skalę - podkreślił Paweł Szrot. Jak zapewnił szefa Gabinetu Prezydenta RP, Andrzej Duda cały czas rozmawia z przywódcami innych państw o konflikcie na granicy. - One zostały mocno zintensyfikowane, przez eskalację konfliktu. Jednak takie rozmowy odbywają się cały czas od kilku miesięcy. Niektóre rozmowy są cały czas organizowane, czasem odbywa się to z godziny na godzinę. Andrzej Duda rozmawiał wielokrotnie z wszystkimi przywódcami państw bałtyckich - podsumował Paweł Szrot.

Dopytywany przez Joannę Komolkę o rozmowę kanclerz Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką, odpowiedział: “Pani kanclerz jest ważnym europejskim politykiem. Sama wybiera partnerów, z którymi chce rozmawiać. Nie do końca rozumiemy jej decyzję o rozmowie z Łukaszenką. Ona jest już wykorzystywana w swojej propagandzie i wykorzystuje to jako fakt uznania swojej prezydentury przez ważnego polityka zachodnio-europejskiego”.

"Środki z Funduszu Medycznego powinny być lepiej wykorzystywane. Rozmawiamy o tym z rządem"

- Z całą pewnością środki z Funduszu Medycznego można było lepiej wykorzystać. Tego dotyczą nasze rozmowy z rządem. Szczegóły rozmów zostaną przedstawione w ciągu kilku najbliższych dni - mówił w Radiu ZET szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Gość Radia ZET zapewnił, że prezydent Andrzej Duda ufa rządowi i Ministerstwu Zdrowia w sprawie pandemii koronawiursa. - Czwarta fala pandemii COVID-19 wzmaga się. Niektórzy twierdzą, że ona już powoli będzie spadać. Nie jestem w stanie tych informacji zweryfikować. Prezydent Andrzej Duda ufa w tej sprawie rządowi. Przede wszystkim prezydent nawołuje wszystkich, którzy nie mają żadnych przeciwwskazań medycznych, do zaszczepienia się. Musimy obserwować sytuację, wierzę w odpowiedzialność rządu i Ministerstwa Zdrowia - zapewnił gość Radia ZET.

Dopytywany przez Joannę Komolkę o możliwość wprowadzenia obostrzeń, odpowiedział: “Problem z tą całą pandemią polega na tym, że wielu ekspertów mówi wiele różnych rzeczy. Pan minister zdrowia oraz premier oceniają te opinie i wdrażają takie środki, które uznają za korzystne dla Polski i Polaków. Eksperci będą cały czas śledzić tę sytuację. Ona na razie nie osiągnęła rozmiarów szczytu, który obserwowaliśmy wiosną”.

Paweł Szrot podkreślił, że prezydent Andrzej Duda jest za dobrowolnością do przyjmowania szczepionki. - Ustawa [pozwalająca pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 - red.] nie trafiła do Sejmu. Czekamy na to, czy większość koalicyjna zdecyduje się na skierowanie tego projektu pod obrady - przyznał szef Gabinetu Prezydenta RP. Zdaniem ministra, prezydent Andrzej Duda przeanalizuje zapisy tej ustawy, kiedy projekt zostanie złożony do Sejmu. - Nie będę ujawniał stanowiska prezydenta w tej sprawie. Prezydent Andrzej Duda jest zdecydowanie za dobrowolnością szczepień - dodał.

Szef Gabinetu Prezydenta o reformie sądownictwa: Prezydentowi zależy na tym, żeby w Polsce istniał realny system weryfikacji dyscyplinarnej sędziów

- Prezydent Andrzej Duda nie jest bierny w tej sprawie [reformy sądownictwa - red.]. Liczymy, że wszystkie uwagi i postulaty, które przedstawiał prezydent, zostaną uwzględnione. Jeśli chodzi o Izbę Dyscyplinarną to jest jeden podstawowy postulat. Prezydentowi bardzo zależy na tym, aby w Polsce istniał realny, rzeczywisty system weryfikacji dyscyplinarnej sędziów. To jest jeden z priorytetów - mówił w Radiu ZET szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Dopytywany przez Joannę Komolkę o projekty ustaw, które zapowiedział minister sprawiedliwości, odpowiedział: “Analizujemy te propozycje. Część [zapisów - red.]  wygląda interesująco, a część może budzić pewne zastrzeżenia. Nie chce dyskutować o szczegółach, ponieważ wszystkie z nich zostaną przedstawione  w odpowiednim czasie”.

Radio ZET

C