Zamknij

Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: Prawem każdego dziecka jest życie bez przemocy

Jakub Plecha
19.10.2021 16:00
Renata Szredzińska
fot. materiały prasowe FDDS

- Cały czas zabiegamy o wprowadzenie systemowej analizy przypadków śmierci dzieci. Mówimy o rozwiązaniu, które uskuteczni system ochrony dzieci. Na pewno zmniejszyłoby to liczbę śmierci dzieci z rąk rodzica czy opiekuna prawnego - mówiła w Radiu ZET Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jak podkreśliła, takie rozwiązanie prawne funkcjonuje m.in w Wielkiej Brytanii.

- Prawem każdego dziecka jest życie wolne od przemocy. Państwo powinno dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Wprowadzenie analizy przypadków śmierci dzieci ma szansę na poprawę obecnego systemy. W Wielkiej Brytanii po kilkunastu latach od wprowadzenia tego systemu, śmiertelność dzieci spadła o połowę - zaznaczył gość Radia ZET. Renata Szredzińska podkreśliła, że taki projekt ustawy jest gotowy. - Próbujemy naciskać na Kancelarię Prezydenta, aby ten projekt ustawy został skierowany do prac w parlamencie. Próbujemy przekonać nasze władze, aby procedura przeciwdziałania przemocy domowej zwracała uwagę na sytuację dzieci - dodała.

Renata Szredzińska podkreśliła, że w takim systemie prawnym oprócz ukarania osoby winnej śmierci dziecka analizowane są luki prawne. - Postulujemy o to, aby każda mama miała kontakt z położną na wizycie patronażowej. Nie przychodzi nam do głowy, że czasem to dziecko było niechciane. Każdy przypadek złego traktowania najmłodszych w rodzinie powinien być analizowany - tłumaczyła w Radiu ZET przedstawicielka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dopytywana przez Beatę Tadlę o telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, Renata Szredzińska zapewniła, że infolinia działa przez cały tydzień i całą dobę. - Telefon zaufania funkcjonuje dzięki ogromnemu wsparciu społeczeństwa, a także prywatnych firm i fundacji. Dzieci mogą w każdej chwili do nas zadzwonić i poprosić o pomoc - zapewniła Renata Szredzińska. Jak podkreśliła na antenie Radia ZET, wielu młodych ludzi potrzebuje jeszcze większego wsparcia przez pandemię koronawirusa. - W ubiegłym roku mieliśmy rekordową liczbę interwencji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Chodzi tutaj o telefony, które wykonywane są m.in. w trakcie próby samobójczej. Wiele osób podczas pandemii utknęło w przemocowej rodzinie - podsumowała.

RadioZET.pl