Zamknij

Zastępczyni RPO: Każdy, kto bierze udział w odstawianiu migrantów na granicę narusza przepisy prawa

Jakub Plecha
01.10.2021 15:50
Hanna Machińska
fot. materiały prasowe RPO

- 20-osobowa grupa, która znalazła się w Michałowie została wydalona poza granice. To są sytuacje niedopuszczalne. W tej grupie były również dzieci. Takie działania są naruszeniem Konwencji o prawach dziecka i polskiej Konstytucji. Rzecznik Praw Obywatelskich będzie stał na straży tych rodzin z dziećmi - mówiła w Radiu ZET zastępczyni RPO Hanna Machińska. Jej zdaniem każdy, kto bierze udział w procederze odstawiania migrantów na granicę z Białorusią narusza przepisy prawne.

Hanna Machińska zapowiedziała w Radiu ZET, że działania służb zostaną zbadane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. - Zmiany, które mają zostać wprowadzone do Ustawy o cudzoziemcach i rozporządzenie podpisane przez ministra Macieja Wąsika, według OBWE, znacząco naruszają przepisy prawa międzynarodowego - zaznaczyła zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej zdaniem obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość składania wniosków o azyl przez osoby, które znajdują się np. w lasach. - To nie jest prawda, że osoby, które przekraczają granicę nie chcą pozostać w Polsce. W wielu przypadkach występuje problem komunikacyjny. Oni nie znają procedur, potrzebują pomocy ze strony prawników. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że są łamane przepisy prawa międzynarodowego - podkreśliła w Radiu ZET zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Wczoraj dostaliśmy informację, że w lesie w Michałowie znajduje się rodzina, która potrzebuje pomocy. Przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z ratownikami PCK odnaleźli tę rodzinę. Wśród nich było 10-letnie dziecko w bardzo złym stanie. Musieliśmy im udzielić natychmiastowej pomocy. Naszym obowiązkiem jest powiadomienie służb - przyznała Hanna Machińska. Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśliła, że rodzina złożyła wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce. - Osób, które przedzierają się przez granicę, chcą przedostać się do innych państw, jednak bardzo wiele osób chce zostać w Polsce. Dostaliśmy pisemne potwierdzenie, że funkcjonariusze przyjęli wniosek o ochronę międzynarodową tej rodziny - dodała.

"Dziennikarze oraz organizacje pozarządowe powinny być dopuszczone na tereny objęte stanem wyjątkowym"

- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwracało uwagę, że nawet w sytuacjach krytycznych, dziennikarze powinni być dopuszczeni na tereny objęte stanem wyjątkowym. Proponowaliśmy wprowadzenie przepustek, jednak nikt nie wziął pod uwagę naszej propozycji - mówiła w Radiu ZET Hanna Machińska. Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśliła, że na granicy potrzebni są również medycy.

- To nie wystarczy, że do osób, które są w ciężkim stanie wysyłana jest karetka pogotowia. Ratownicy medyczni nie wszędzie są dopuszczani, ale oni mogą jedynie ocenić stan zdrowia, a nie leczyć. Lekarze są gotowi nieść pomoc - przyznała w Radiu ZET Hanna Machińska. Jej zdaniem, ta sytuacja jest tragiczna. - Stwarza wrażenie, że nie chodzi tu o kwestię bezpieczeństwa, tylko o uniemożliwienie współpracy z osobami, które przekraczają granicę. Organizacje pozarządowe chcą pomóc, nie łamią prawa, bo za każdym razem informują służby o przypadkach przekroczenia granicy z Białorusią - dodała.

Hanna Machińska przyznała, że na teren objęty stanem wyjątkowy powinni być dopuszczone również organizacje pozarządowe, które mają za zadanie nieść pomoc innym ludziom. - Trzeba znaleźć rozwiązanie polityczne i prawne. Nadal są łamane orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sytuacja na granicy zaskoczyła polską władzę, która sięga po bardzo rygorystyczne i nieuzasadnione instrumentarium - podkreśliła w Radiu ZET zastępczyni RPO.

"Dzisiaj odbyło się spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich z Komendantem Głównym Straży Granicznej nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy"

- Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się dzisiaj z Komendantem Głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą. Rozmowa dotyczyła kwestii otwartości i udziału PCK oraz podmiotów, które są gotowe do niesienia pomocy na granicy polsko-białoruskiej - mówiła w Radiu ZET Hanna Machińska. Jak poinformowała Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w spotkaniu wzięli udział również dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur i przedstawiciele zespołu ds. cudzoziemców.

Hanna Machińska pytana przez Joannę Komolkę, czy jest otwartość ze Strony Granicznej na tego typu rozwiązania, odpowiedziała: “Otrzymałam od Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka bardzo dobry przekaz nt. tej rozmowy. Mam nadzieję, że za tym pójdą konkretne decyzje”.

- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich współpracuje z przedstawicielami Stowarzyszenia “Łączy Nas Granica”. Te osoby rozprowadzają pomoc i widzą, że jest wiele rzeczy, które można zrobić w tym zakresie. Najważniejsze jest doprowadzenie regulacji prawnych do zgodności z prawem międzynarodowym, czyli z orzecznictwem TSUE, czy ETPC. Nie możemy być głusi i ślepi na prawo międzynarodowe - podkreśliła w Radiu ZET Hanna Machińska.

RadioZET.pl