Zamknij

Radosław Fogiel o proteście medyków: To nie jest moment na paraliż służby zdrowia

Jakub Plecha
17.09.2021 17:33

- Służba zdrowia to duże wyzwanie i to nie jest moment na jej paraliż, bo przed nami 4. fala pandemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie z medykami, natomiast premier Mateusz Morawiecki jest gotowy do rozmów, jeśli postulaty zostaną skonkretyzowane - mówił w Radiu ZET Radosław Fogiel. Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości pytany o możliwość zaostrzenia protestu przez medyków, podkreślił, że w takiej sytuacji wykorzystywane będą karetki wojskowe.

Radosław Fogiel podkreślił, że postulaty środowiska medycznego muszą być skonkretyzowane. - Na ten moment mamy szerokie oczekiwania ze strony protestujących. Do części z nich zostały przygotowane rozwiązania, chodzi tu np. o wyceny dobokaretki. Służba zdrowia powinna zarabiać więcej, jednak nie można tego zrobić od zaraz - ocenił gość Radia ZET. 

- Każdy zdaje sobie sprawę, że potrzebne są większe nakłady na służbę zdrowia. Jednak mowa tu o postulatach, których koszt wynosi 100 mld złotych. Kilka tygodni temu protestowano, kiedy mówiliśmy o reformie składki na ochronę zdrowia. To skąd mamy wziąć te pieniądze? [...] Parę słów prawdy musi paść. Nie da się finansować służby zdrowia z wychodzenia na balkon i oklaskiwania medyków - podsumował Radosław Fogiel. 

Dopytywany przez Joannę Komolkę o możliwość zaostrzenia protestu, odpowiedział: “Zdajemy sobie z tego sprawę. Wojewodowie mają możliwość skorzystania z pomocy karetek i ratowników wojskowych. Będą oni zapewniać transport medyczny i ratownictwo medyczne. Zdrowie i życie Polaków jest najważniejsze”.

"Rekompensaty za podwyżki cen prądu dla Polaków w trudnej sytuacji materialnej"

- W Ministerstwie Klimatu cały czas trwają prace [nad projektem ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu - red.]. Chodzi tu przede wszystkim o Polaków, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej. Jednak nie jest to jeszcze przekute w konkretne rozwiązania ustawowe - tak sprawę rekompensat za podwyżki prądu skomentował w Radiu ZET Radosław Fogiel.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że problem jest widoczny. - Transformacja energetyczna w całej Europie, związana z celami klimatycznymi UE, dotyka wszystkich. Chodzi tu m.in. o wzrost kosztów certyfikatów CO2 na giełdach - przyznał gość Radia ZET.

Dopytywany przez Joannę Komolkę, jakie kryteria będą brane pod uwagę przy przyznawaniu rekompensat, odpowiedział: “Projekt jest opracowywany i trudno mi mówić o jego szczegółach. Wiele rzeczy może się jeszcze zmienić. Liczę, że ten projekt ustawy zostanie jak najszybciej przedstawiony”. 

Rekompensaty za podwyżki cen prądu zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka, jednak koszty tego programu nie są na razie znane.

"Zapowiadane kary to środek nacisku ze strony Komisji Europejskiej. Izba Dyscyplinarna przestanie istnieć"

- Zapowiadana kary finansowe to pewien środek nacisku ze strony Komisji Europejskiej. Cały czas nie ma zgody, co do przedmiotu sporu. Twardo stoimy na stanowisku, że wymiar sprawiedliwości jest domeną wewnętrzną krajów członkowskim UE - mówił piątkowy gość Radia ZET Radosław Fogiel pytany o reformę sądownictwa w Polsce.

Wicerzecznik PiS zapewnił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest w toku. - Jednym z jej elementów będzie prawdopodobnie inna forma odpowiedzialności sędziów, w związku z czym Izba Dyscyplinarna zniknie - zapewnił gość Radia ZET.

Dopytywany przez Joannę Komolkę, kto odpowiada za przygotowanie projektu ustawy o reformie sądownictwa, odpowiedział: “Będzie to projekt rządowy przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji, a opiniowany przez Komitet Bezpieczeństwa”.

- Założenia tego projektu są znane ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Chodzi przede wszystkim o usprawnienie polskiego wymiary sprawiedliwości i wprowadzenie w jego ramach odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie chcę podawać konkretnej daty, kiedy ten projekt się pojawi, ponieważ prace mogą się przedłużyć - podsumował Radosław Fogiel.

RadioZET.pl