1,5 mln litrów radioaktywnej wody. Urzędnicy ukrywali wyciek w elektrowni

17.03.2023 14:58

W elektrowni atomowej w amerykańskim stanie Minnesota doszło do wycieku radioaktywnej wody. Jak podaje CNN, chodzi o nawet 1,5 miliona litrów. Urzędnicy przekazali, że trwa usuwanie skutków awarii. Zapewniono jednocześnie, że woda nie wydostała się poza teren obiektu.

Wyciek radioaktywnej wody z elektrowni atomowej
fot. JIM WEST/Science Photo Library/East News, Twitter/Screen

Elektrownią atomową w Minnesocie w USA, w której doszło do wycieku zarządza przedsiębiorstwo Xcel Energy. Firma zapewnia, że sytuacja jest w pełni opanowana, a radioaktywna woda nie wydostała się poza obiekt. 

Zdaniem urzędników państwowych, na których powołuje się CNN, nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Co ciekawe, do samego wycieku doszło pod koniec listopada, jednak służby zdecydowały się o nim nie informować aż dotąd. Decyzję argumentowali tym, że "czekali na uzyskanie dokładnych informacji".

Wyciek radioaktywnej wody. Zarządca zapewnia, że nie ma zagrożenia

"Firma Xcel po raz pierwszy zauważyła wyciek 21 listopada. Doszło do niego z rury biegnącej między dwoma budynkami. Zakład znajduje się około 60 kilometrów od najbliższego zaludnionego miasta" - podaje CNN. 

Xcel Energy wydało oświadczenie, w którym informuje, że "podjęte zostały szybkie działania w celu zatrzymania wycieku". Zapewnili jednocześnie, że nie ma zagrożenia dla lokalnej społeczności czy środowiska. Lokalny departament zdrowia zapewnił, że wyciek nie dotarł do rzeki Mississippi.

Zabezpieczono 25 proc. wody z wycieku w elektrowni atomowej

Wiadomo też, że radioaktywna woda zawiera tryt, czyli powszechni produkt uboczny, który powstaje w elektrowniach jądrowych. Tryt emituje słabe promieniowanie beta, które nie rozprzestrzenia się na duże odległości i nie może przeniknąć ludzkiej skóry. 

Xcel Energy przekazało, że do tej pory udało się zabezpieczyć około 25 proc. radioaktywnej wody. Dodano, że w planach jest zbudowanie specjalnych zbiorników do jej przechowywania. Trwają również rozważania, jak można wykorzystać substancje z wycieku.

RadioZET.pl/CNN