Zamknij

Morawiecki wybiera się do Smoleńska. Putin "na razie nie ma takich planów"

13.02.2020 19:31
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Morawiecki pojedzie do Smoleńska, Putin nie
fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News

10 kwietnia, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, chcę być i w Smoleńsku, i w Katyniu – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na ten moment wizyty tam nie planuje natomiast Władimir Putin.

Mateusz Morawiecki potwierdził w czwartek, że wybiera się do Smoleńska. „Tak, 10 Kwietnia 2020 roku, w 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, aby oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Oba te wydarzenia na zawsze zmieniły historię Polski” - napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku.

Czy do Rosji poleci Andrzej Duda? Oficjalnego komentarza w tej kwestii na razie brak. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreślił natomiast w czwartek podczas konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, że „Andrzejowi Dudzie zależy na tym, żeby uroczystości związane z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej były uczczone w należyty i godny sposób przez państwo polskie". - W związku z tym kilka tygodni temu prezydent wyraził oczekiwanie wobec premiera Mateusza Morawieckiego i rządu RP, żeby rząd podjął działania celem godnego przygotowania uroczystości, podczas których państwo polskie należycie i godnie uczci ofiary zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę popełnienia tej zbrodni przez Związek Radziecki” - powiedział Spychalski.

Tymczasem do obchodów w Smoleńsku odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - W planach prezydenta Rosji Władimira Putina nie ma na ten moment wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia – powiedział  Pieskow cytowany przez agencję TASS.

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, z delegacją udającą się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 

RadioZET.pl/ria.ru