Zamknij

Papież Franciszek złożył Polakom życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Redakcja
08.11.2018 22:02
100-lecie niepodległości. Papież Franciszek złożył życzenia Polakom
fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

O łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z cennego daru wolności – napisał papież Franciszek w liście do Polaków z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ojciec Święty złożył Polakom życzenia podczas spotkania na placu Świętego Piotra.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

List został przesłany na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 11 listopada.

W liście z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że polski naród "przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości".

Papież znów mówił o uchodźcach. Nawiązał do Polaków

Podkreśla w nim też, że "odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu Polaków, którzy dla ojczyzny byli gotowi poświęcić swoją wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie".

Papież Franciszek przywołał słowa św. Jana Pawła II sprzed 20 lat, który 11 listopada 1998 roku podkreślił, że Polacy swoje dążenie do wolności "opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów".

"Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic" - napisał.

Papież gotowy pojechać z wizytą do Korei Północnej

Ojciec Święty Franciszek napisał też, że wraz z Kościołem w Polsce i z wszystkimi Polakami dziękuje Bogu za to, że "wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność", że nie utracili jej, mimo kolejnych doświadczeń związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją i komunistycznym reżimem.

Na zakończenie przesłania Papież polecił Polskę opiece Maryi Jasnogórskiej, Królowej Polski. "Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami!" – napisał papież. 

Ojciec Święty zwrócił się również do Polaków podczas spotkania na placu Świętego Piotra w środę. Papież powiedział: - Drodzy bracia i siostry, w przyszłą niedzielę przypada setna rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i z wszystkimi waszymi rodakami.

- Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość ojczyzny w jedności, osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości. Niech zawsze wam towarzyszy opieka Maryi Królowej Polski i Boże błogosławieństwo - dodał Franciszek. 

Papież o aborcji: to jak wynająć płatnego zabójcę

RadioZET.pl/PAP/PTD