Zamknij

100 tys. euro kary dla Polski za każdy dzień wycinania Puszczy Białowieskiej

Redakcja
20.11.2017 19:36
100 tys. euro kary dla Polski za każdy dzień wycinania Puszczy Białowieskiej
fot. Archiwum RadioZET.pl

Aż 100 tys. euro (423 tys. złotych) kary zapłaci Polska za każdy dzień wycinania Puszczy Białowieskiej. Tak brzmi orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Wyjątkiem może być tylko „wyjątkowa, bezwzględnie konieczna sytuacja mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa”.

 

Trybunał swoim orzeczeniem wymusza zaprzestanie wycinki drzew na terenie Puszczy Białowieskiej. – Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego – czytamy w komunikacie.

100 tysięcy euro dziennie

Jeśli polski rząd nie wywiąże się z uchwalonego w poniedziałek 20 listopada zakazu i komisja uzna że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Koniec z wycinką?

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, spytany kilka godzin przed decyzją Trybunału o wycinkę w Puszczy Białowieskiej, powiedział, że stan sanitarny puszczy został na tyle uporządkowany, że najcięższy sprzęt, jak np. harvestery, nie będzie już potrzebny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz

C