Zamknij
Najstarsze bliźnięta w historii
4 Zobacz galerię
fot. Guinness World Records

107-letnie siostry otrzymały tytuł najstarszych bliźniąt na świecie. Umeno Sumiyama i Koume Kodama pobiły rekord innej pary bliźniąt o 125 dni - poinformowała Księga Rekordów Guinnessa. 

Najstarsze bliźnięta w historii to mieszkanki Japonii. Księga Rekordów Guinnessa przekazała, że Sumiyama i Kodama 1 września miały 107 lat i 300 dni, co pobiło poprzedni rekord ustanowiony przez siostry Kin Narita i Gin Kanie w wieku 107 lat i 175 dni. Oświadczenie kapituły zbiegło się z obchodzonym 20 września w Japonii dniem szacunku dla starszych.

Najstarsze bliźnięta w historii urodziły się w 1913 roku

Umeno Sumiyama i Koume Kodama urodziły się na wyspie Shodoshima 5 listopada 1913 roku jako trzecie i czwarte z jedenaściorga dzieci. Po zakończeniu szkoły podstawowej siostry zostały rozdzielone i przez kolejne lata rzadko się spotykały, aż do momentu, gdy skończyły 70 lat.

Z powodu restrykcji związanych z pandemią Covid-19 certyfikaty Księgi Rekordów Guinnessa zostały przesłane drogą elektroniczną do oddzielnych domów opieki, w których siostry obecnie mieszkają.

Z poniedziałkowego oświadczenia rządu japońskiego z okazji dnia szacunku dla starszych wynika, że w Japonii 29,1 proc. populacji ma co najmniej 65 lat. Osób powyżej 90. roku życia jest tam ponad 25,9 mln, z czego 86,5 tys. to stulatkowie, co stanowi światowy rekord. Japonia ma najstarsze na świecie społeczeństwo, a według tamtejszych demografów liczba seniorów w kraju będzie się stale zwiększać.

RadioZET.pl/PAP