Zamknij

12 islamistów zabito w operacji antyterrorystycznej na Synaju

Redakcja
12.02.2018 08:30
12 islamistów zabito w operacji antyterrorystycznej na Synaju
fot. Twitter

Egipskie siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 12 bojowników islamistycznych, a 92 aresztowały w ciągu weekendu w zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej na półwyspie Synaj — poinformowała w poniedziałek egipska armia.

W atakach lotniczych zniszczono również 60 obiektów wykorzystywanych przez islamistów, w tym kryjówki, magazyny z bronią, samochody, centra łączności i punkty wsparcia logistycznego.

Zagłosuj

Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce?

Liczba głosów:

Egipt na wojnie z terrorystami

W sumie od piątku, kiedy rozpoczęto operację „Synaj 2018”, zabitych zostało 28 islamistów — wynika z informacji podawanych przez wojsko.

Operację przeprowadzają egipskie wojska lądowe, siły morskie i powietrzne, policja oraz siły specjalne, głównie w muhafazie (prowincji) Synaj Północny, a także w rejonie Delty Nilu oraz Pustyni Zachodniej.

Zobacz także

Najkrwawszy zamach w historii Egiptu

Kilka dni po najkrwawszym w historii Egiptu zamachu, do którego doszło 24 listopada 2017 roku i w którym zginęło 305 osób, prezydent tego kraju Abd el-Fatah es-Sisi nakazał dowództwu wojskowemu użyć wszelkiej siły koniecznej do przywrócenia w ciągu trzech miesięcy bezpieczeństwa na półwyspie Synaj. Sisi ubiega się o reelekcję w wyborach prezydenckich rozpisanych na 26-28 marca. Najpewniej je wygra, gdyż wszyscy kandydaci, którzy mogli stanowić dla niego poważne wyzwanie, wycofali się z walki o prezydenturę — zauważa agencja Reutera.

Na Synaju bardzo aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają tam ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

RadioZET.pl/pap/maal