Zamknij

12-latka odznaczona przez prezydenta. Uratowała czworo dzieci z powodzi

23.07.2021 00:07
Tetiana Tułajdan
fot. Facebook/Zakarpacka Obwodowa Administracja Państwowa

Prezydent Ukrainy odznaczył medalem 12-letnią Tetianę Tułajdan, która podczas niedawnej powodzi w obwodzie zakarpackim uratowała czworo dzieci, w tym swojego siedmioletniego brata. Tetianie pogratulowali też przedstawiciele władz lokalnych i ratownicy. Odważna nastolatka dostała również prezenty - dużą maskotkę i inne upominki.

Tetiana Tułajdan, uczennica VII klasy, została odznaczona medalem "Za uratowane życie". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekret w tej sprawie. 

12-latkę odwiedził też szef służby ratowniczych na Zakarpaciu Roman Hudak. Wręczył dziewczynce maskotkę i inne upominki.

12-letnia Tetiana Tułajdan uratowała czworo dzieci podczas powodzi. Prezydent odznaczył ją medalem

Jak informuje biuro prezydenta, nastolatka uratowała swojego 7-letniego brata i troje dzieci z sąsiedztwa przed powodzią, do której doprowadziły silne ulewy w miejscowości Jasina na Zakarpaciu.

Dziewczynka wyłączyła w domu prąd i zaprowadziła dzieci na strych. Woda osiągnęła w tym czasie poziom jednego metra.

Media relacjonowały, że woda zaczęła zalewać budynek i podwórko, kiedy Tetiana była w domu sama z bratem. Wzięła chłopca za rękę i pobiegła do sąsiedniego domu należącego do jej ciotki. Tam było troje przestraszonych dzieci, a woda sięgała już kolan. 12-latka uspokoiła dzieci i zaprowadziła je na wyższe piętro. Poczekali tam na przyjście dorosłych.

- Odważny czyn Tetiany to przykład dla nas, dorosłych, który zasługuje na to, by wszyscy się o nim dowiedzieli - podkreślił szef władz obwodowych Zakarpacia Anatolij Połoskow.

RadioZET.pl/PAP/Główna Dyrekcja Państwowego Pogotowia Ratunkowego/oprac. AK