Zamknij

12 milionów Włochów rezygnuje z opieki medycznej. Powodem koszty i kolejki

Redakcja
09.06.2017 09:19
12 milionów Włochów rezygnuje z opieki medycznej. Powodem koszty i kolejki
fot. pexels.com

Przerażające wyniki raportu we Włoszech. Aż 12 mln ludzi zrezygnowało z leczenia się z powodu zbyt wysokich kosztów i długich kolejek. Ponadto Włosi coraz więcej pieniędzy na leczenie wydają z własnej kieszeni.

Według raportu niemal jedna trzecia Włochów (31,8 proc.) sądzi, że w stosunku do zeszłego roku pogorszył się stan ich zdrowia. Jedynie 12,5 proc. uważa że uległ poprawie. Powtarzana od lat wizja tego, że służba zdrowia ma być dostępna dla wszystkich, oddala się. Jak podaje PAP, kolejka do kardiologa i ortopedy to ponad dwa miesiące, a na rezonans magnetyczny trzeba czekać 80 dni.

Problemy Włochów

Z corocznego raportu wynika, że liczba Włochów, którzy zrezygnowali z leczenia, wzrosła o prawie 11 proc. w stosunku do zeszłego roku. – Takich ludzi jest już 12 mln – czytamy w komunikacje Instytutu Badań Społecznych we Włoszech. Coraz częściej we Włoszech pojawiają się problemy finansowe. Jak wskazuje się w analizie raportu, 13 milionów Włochów w zeszłym roku borykało się z problemami finansowymi lub doświadczyło obniżenia poziomu życia z powodu wydatków na leczenie, poniesionych z własnej kieszeni. W tej liczbie jest 1,8 miliona osób, które popadły w ubóstwo.

Prywatne leczenie

W 2016 r. na prywatną służbę we Włoszech wydano 35 mln euro i ta suma każdego roku jest większa. Pacjenci coraz częściej wybierają prywatne wizyty lekarskie, których cena często przekracza 100 euro (420 zł).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz