Zamknij

„Cierpieli za bardzo”. Tysiące uchodźców zostawionych na pustyni

Redakcja
25.06.2018 14:24
„Cierpieli za bardzo”. Tysiące uchodźców zostawionych na pustyni
fot. Mehdi Chebil/Polaris/East News

Przez ostatnie 14 miesięcy władze Algierii porzuciły na Saharze ponad 13 tysięcy uchodźców. Przymusowo wydaleni imigranci zostali zostawieni na pustyni bez dostępu do wody i jedzenia, w 48-stopniowym upale.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Agencja AP opublikowała relacje uchodźców, którzy zostali przymusowo wydaleni z Algierii. – Kobiety leżały martwe, mężczyźni... Inni ludzie zaginęli na pustyni, bo nie wiedzieli, dokąd mają iść – powiedziała Janet Kamara, która w czasie wędrówki przez Saharę była w ciąży.

Przez Algierię prowadzi jeden ze szlaków przemytniczych ludzi ze Środkowej Afryki. Według relacji uchodźców m.in. z Liberii strażnicy algierscy używają broni w stosunku do osób, które chcą przekroczyć granicę. Ci, którzy zostają zawróceni, czeka długi marsz w kierunku sąsiedniego Nigru.

Zobacz także

18-latek z Senegalu, Aliou Kande, był wśród imigrantów, którzy próbowali dostać się do Algierii. Przemytnicy zostawili ich bez telefonów i pieniędzy. 12 osób z tej grupy zostało na pustyni. – Byli ludzie, którzy nie mogli tego znieść, usiedli i zostawiliśmy ich. Cierpieli za bardzo – relacjonował Aliou. 

Masowe wydalania z Algierii wzrosły w październiku 2017 roku, kiedy Unia Europejska zaczęła naciskać na państwa z Afryki Północnej, aby powstrzymały falę uchodźców.

Rzecznik Unii Europejskiej cytowany przez agencję AP powiedział, że UE była świadoma działania rządu w Algierze, ale „niezależne państwa” mogą wydalać uchodźców i imigrantów, o ile przestrzegają prawa międzynarodowego. Władze Algierii odmawiają komentarza w sprawie przymusowych deportacji.

RadioZET.pl/AP/PTD