Zamknij

Darmowe testy na HIV podczas Eurowizji wykryły wirusa u 14 przypadków

Redakcja
13.05.2017 15:43
Darmowe testy na HIV podczas Eurowizji wykryły wirusa u 14 przypadków
fot. Youtube

Podczas konkursu Eurowizji w Kijowie pojawiły się cztery mobilne stanowiska, w których można przebadać się na obecność wirusa HIV. Jak informują ukraińskie media, wykryto już 13 przypadków. Eksperci twierdzą, że u naszych wschodnich sąsiadów zarażonych może być nawet ćwierć miliona osób.

Specjalnie z okazji tegorocznego konkursu Eurowizji w Kijowie pojawiły się cztery mobilne punkty, gdzie każdy bezpłatnie może zrobić sobie test na HIV. Jak do tej pory wirusa wykryto u 14 osób. – Przeprowadziliśmy już 6 tysięcy testów i rozdaliśmy ponad 150 tysięcy prezerwatyw. Podczas badań wykryliśmy 13 przypadków zarażenia się wirusem HIV, nie tylko wśród obywateli Ukrainy, ale także wśród przyjezdnych – komentował Siergiej Fedorov, dyrektor organizacji ANTIAIDS.

Według wyliczeń, na świecie żyje około 37 milionów osób zarażonych wirusem HIV. Duża część z nich nie jest świadoma tego, że jest nosicielami. Tylko w Polsce każdego roku około tysiąc osób rocznie dowiaduje się o zakażeniu. To średnio około 3 osoby na dzień.

Zobacz także

Finał Eurowizji 2017 odbędzie się już dziś (13. maja), o godzinie 21:00 czasu polskiego. Reprezentująca nasz kraj Kasia Moś zaśpiewa jako druga, tuż po przedstawicielu Izraela. Cały koncert wyemituje TVP.

RadioZET.pl/Wprost/all.true-news.info/strz