Zamknij

15. rocznica śmierci Jana Pawła II. Msza w bazylice Świętego Piotra

02.04.2020 13:27
Jan Paweł II
fot. Shutterstock

W przypadającą w czwartek 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odprawiona została msza przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra. Do bazyliki, zamkniętej z powodu epidemii, przyszła niewielka grupa osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mszę koncelebrowali współpracownicy polskiego papieża - kardynał Konrad Krajewski, który jest obecnie papieskim jałmużnikiem, a także były mistrz ceremonii liturgicznych arcybiskup Piero Marini.

Zobacz także

Z powodu rygorystycznych przepisów na mszę nie mogły przyjść grupy wiernych, które co roku oddawały hołd św. Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci.

Zobacz także

W kazaniu kardynał Krajewski wspominał ostatni dzień życia papieża – 2 kwietnia 2005 roku.

Wieczorem około godz. 21 klęczeliśmy wokół łóżka Jana Pawła II. Był półmrok, ale papież był doskonale widoczny. Kiedy odszedł, kiedy dokonało się przejście z tego świata na spotkanie z miłosiernym Bogiem, w pewnym momencie arcybiskup Stanisław (Dziwisz), sekretarz, wstał i zaintonował hymn +Ciebie, Boga, wysławiamy+, zapalił światło.

- powiedział.

"Świat jeszcze nie wiedział, że papież umarł, ale kiedy zaczęły wybrzmiewać kolejne strofy hymnu +Ciebie, Boga, wysławiamy, Ciebie wielbi ziemia cała+ wszyscy wstaliśmy i zrozumiałem, że dziękujemy Bogu za świętego. Dziękujemy Bogu za tego człowieka, który stał się dowodem na istnienie Boga przez 27 lat" - mówił kard. Krajewski.

Tradycję mszy przy grobie Jana Pawła II wprowadził tuż po jego śmierci, gdy pochowany był w podziemiach bazyliki watykańskiej. Wtedy modlono się w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji.

Zobacz także

Po ogłoszeniu papieża błogosławionym w 2011 roku grób został przeniesiony do kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, niedaleko Piety Michała Anioła. Tradycja czwartkowych mszy została utrzymana także po kanonizacji w 2014 roku.

RadioZET.pl/PAP