Zamknij

Miliony dzieci jest zmuszanych do pracy w 76 krajach świata

Redakcja
22.09.2018 19:18
152 miliony dzieci jest zmuszonych pracować w 76 krajach
fot. AFP PHOTO/Stefanie GLINSKI/East News

Ubrania, wołowina, cegły, cukier i kawa - to tylko cześć produktów przy których przymusowo pracują dzieci. Według najnowszego raportu Departamentu Pracy USA nieletni są wykorzystywani w 76 krajach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała organizacja Human Rights Watch, aż 148 produktów codziennego użytku powstaje przy krzywdzie dzieci przymuszanych do pracy.

Szczególnie nieletni są wykorzystywani przy wydobyciu złota. Według amerykańskiego raportu w 21 krajach dzieci pracują w niestabilnych szybach, niosąc ciężkie fragmenty kruszcu i często używają toksycznej rtęci do przetwarzania złota.

Zobacz także

Z kolei tytoń jest produkowany przez dzieci w 16 krajach. HRW podkreśla, że nieletni podczas zbiorów surowca wykorzystywana m.in. do papierosów są narażeni na wysokie temperatury, szkodliwe pestycydy używane na polach oraz zatrucia nikotyną. Wcześniej HRW alarmowała o przypadkach nudności, bólów głowy, wymiotów i zawrotów głowy wśród dzieci zmuszanych do pracy z tytoniem w Zimbabwe i Indonezji.

Departament Pracy USA wskazuje w jakie produkty codziennego użytku powstają przez pracę dzieci. Na przykład kobalt wykorzystywany do produkcji baterii w smartfonach jest wydobywany przez nieletnich w Demokratycznej Republice Konga. Również zabawki masowo produkowane w chińskich fabrykach przez same dzieci.

Zobacz także

Jednocześnie od 200 roku notowany jest spadek dzieci przymuszanych do pracy - z 245 do 152 milionów.

Departament Pracy USA stwierdził, że w ciągu dwóch ostatnich lat rządy 17 lat dokonały "znacznego postępu" w zakresie ograniczenia zatrudniania nieletnich - szczególnie w przypadku produkcji cukru w Panamie oraz zbieraniu bawełny w Paragwaju i Uzbekistanie.

RadioZET.pl/Human Rights Watch/PTD