Zamknij

17 milionów haseł z Polski wyciekło do internetu. Sprawdź, czy jesteś na liście

Redakcja
07.08.2017 15:38
17 milionów haseł z Polski wyciekło do internetu. Sprawdź, czy jesteś na liście
fot. Pexels.com

Ekspert ds. bezpieczeństwa Microsoftu Troy Hunt udostępnił 307 mln haseł, które wyciekło do sieci. 17 milionów z nich to hasła Polaków. Na stronie internetowej Australijczyka każdy może sprawdzić, czy widnieje tam jego hasło. O sprawie pierwszy poinformował portal Wirtualnemedia.pl

Zagłosuj

Zmieniłeś/-aś swoje hasła w tym roku?

Liczba głosów:

Troy Hunt opublikował na swojej stronie plik zawierający ponad 307 mln haseł użytkowników. Dane są jednak ze względu bezpieczeństwa zaszyfrowane i przeciętny internauta nie jest w stanie odczytać niczyich haseł. Informacje o wypłynięciu konkretnych haseł mają natomiast trafić do administratorów stron.

Każdy może sprawdzić

Każdy może sprawdzić, czy jego hasło wyciekło. Wystarczy wpisać swój adres e-mail w okienku i kliknąć w przycisk „Pwned?”. Według specjalisty od bezpieczeństwa najwięcej haseł dotyczy użytkowników z Francji, Niemiec, Włoch i Rosji. Oto link do wyszukiwarki >> TUTAJ <<

Zbyt proste hasła

Hunt przestrzega internautów, że wciąż zbyt małą uwagę przywiązują do spraw bezpieczeństwa. Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, tylko niewielka część ujawnionej bazy składa się z unikalnych ciągów znaków, a 65 proc. haseł posiada jedynie 8 lub mniej liter, cyfr czy symboli.

Badania firmy SplashData opublikowane w maju 2017 r. dowiodły, że najczęściej wykorzystywanymi hasłami i przy okazji najgorszymi są hasła „123456” oraz „password”.

Zobacz także

Czy potrzebny jest Przystanek Woodstock? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/Wirtualne Media/strz