Zamknij

Kilkanaście osób skazanych na śmierć. Za udział w spisku

Redakcja
10.10.2018 13:49
Kilkanaście osób skazanych na śmierć. Za udział w spisku
fot. PAP

Sąd w Bangladeszu skazał w środę pełniącego obowiązki szefa opozycyjnej Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu (BNP) Tarique’a Rahmana na dożywocie, a 19 innych osób na śmierć za udział w spisku w celu zamordowania obecnej premier Hasiny Wazed w 2004 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed zaplanowanymi na grudzień wyborami opozycja jest w rozsypce, a Rahman usiłuje prowadzić kampanię wyborczą z Londynu. Jego matka i szefowa BNP Chaleda Zia, która w 2004 roku była premierem, została w lutym skazana na pięć lat więzienia za korupcję.

Zobacz także

Wśród 19 osób skazanych w środę na śmierć jest kilku ważnych członków BNP, która w 2004 roku była u władzy, w tym były minister spraw wewnętrznych Lutfozzaman Babar. Rahman jest jedną z 19 osób, które usłyszały wyrok dożywotniego więzienia.

Atak z użyciem granatów

Zostali oni skazani za udział w ataku z użyciem granatów w czasie wiecu politycznego obecnej premier Wazed, która wówczas była liderką opozycji – powiedział rządowy prawnik Moszarraf Husajn Kazal.

Zobacz także

Dodał, że rząd jest niezadowolony z wyroku i będzie apelował do sądu najwyższego o karę śmierci dla wszystkich oskarżonych członków BNP, szczególnie dla Rahmana.

Zobacz także

Podczas publicznego przemówienia Wazed 21 sierpnia 2004 roku napastnicy zdetonowali granaty, które zabiły 24 osoby i raniły ponad 500 innych, w większości członków kierowanej przez Wazed, opozycyjnej wówczas partii Liga Ludowa (AL).

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Sekretarz generalny BNP Mirza Fakhrul Islam Alamgir odrzucił środowy wyrok i ocenił, że został wydany „na życzenie rządu”. Prawnik partii Sanaullah Mian zapowiedział apelację i oświadczył, że liczy na uniewinnienie wszystkich oskarżonych.

RadioZET/PAP/JZ