Zamknij

40 tys. urzędników państwowych ukaranych za rozrzutność

Redakcja
19.09.2017 18:48
40 tys. urzędników państwowych ukaranych za rozrzutność
fot. Pixabay

Ponad 5,4 tys. chińskich urzędników ukarano w sierpniu w związku z kampanią promującą oszczędność i umiar wśród partyjnych kadr – poinformowała w poniedziałek komisja dyscyplinarna rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Od początku roku ukarano łącznie 40 tys. urzędników.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. ukaranych zostało łącznie 40 tys. urzędników państwowych – podaje chińska agencja prasowa Xinhua. Najczęstszym powodem przyznawania kary było przyznawanie premii bez autoryzacji, wręczanie i przyjmowanie upominków oraz nadużycia dotyczące publicznych pojazdów.

Ograniczenie rozrzutności urzędników

Zdaniem chińskich władz, wprowadzona w br. metoda ma pozytywnie wpłynąć na budżet oraz ograniczyć ekstrawagancję i rozrzutność osób zatrudnionych na państwowych stanowiskach.

Jest to element szerokiej kampanii prezydenta Xi Jinpinga, który za cel obrał sobie ograniczenie rozrzutności urzędników. Jak podaje PAP, kampania oszczędnościowa uderzyła rykoszetem w wiele gałęzi chińskiej gospodarki. Na przestrzeni pięciu ostatnich lat wiązano z nią m.in. spadek sprzedaży biletów lotniczych pierwszej klasy, bankructwa ekskluzywnych restauracji czy spadek cen drogich trunków i innych towarów luksusowych.

Zobacz także

Krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin

18 października br. w Pekinie rozpocznie się XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, uważany za najważniejsze wydarzenie polityczne w ChRL od pięciu lat. Na zjeździe ogłoszone zostaną decyzje w sprawie zmian w najwyższych władzach państwa.

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz