Zamknij

Tragiczna wyprawa w górach. Nie żyje 5 osób. Temperatura spadła do minus 20 stopni

PAP
24.09.2021 07:43
Akcja ratunkowa na Elbrusie
fot. Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych Rosji

Pięć osób zginęło, a 14 zostało rannych z powodu załamania pogody na Elbrusie (5642 m n.p.m), najwyższym szczycie Kaukazu. Rosyjskie służby przez wiele godzin starały się dotrzeć do grupy 19 wspinaczy, których w dalszej wędrówce powstrzymały ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne.

Akcja ratunkowa, w której brało udział kilkudziesięciu ratowników, prowadzona była podczas silnych opadów śniegu, wietrze dochodzącym do 60 m/sek i temperaturze powietrza minus 20 stopni Celsjusza.

Jak przekazał przedstawiciel ministerstwa spraw nadzwyczajnych Rosji Michaił Nadiożdin, 11 alpinistów przetransportowano do szpitala w mieście Nalczik. Trzech uratowanych odmówiło pomocy szpitalnej.

Tragiczna wyprawa na Elbrus. Nie żyje 5 osób

O swojej wyprawie i jej trasie alpiniści zawiadomili zawczasu ministerstwo spraw nadzwyczajnych, co ułatwiło akcję ratunkową. Dotychczas nie podano narodowości uczestników wyprawy.

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m. Położony jest w Rosji, na terenie Kabardyno-Bałkarii, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. W zależności od interpretacji przebiegu granicy między Europą i Azją Elbrus może być zaliczany do Korony Ziemi jako najwyższy szczyt Europy.

RadioZET.pl/PAP