Zamknij

50 tys. psów i kotów umrze z głodu. Wszystko przez koronawirusa

10.02.2020 17:50
koronawirus
fot. Shutterstock

Około 5 milionów ludzi opuściło miasto Wuhan, pozostawiając bez opieki, jedzenia i picia blisko 50 tys. zwierząt domowych. Obrońcy praw zwierząt alarmują, że brak interwencji skazuje je na pewną śmierć. Pojawiają się także informacje, że lokalne władze podjęły decyzję o masowym zabijaniu zwierząt pod pretekstem bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tysiące zwierząt domowych jest uwięzionych w domach i głoduje, ponieważ ich właściciele objęci są kwarantanną lub opuścili miasto Wuhan w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Wiadomo, że do tej pory z miasta wyjechało ok. 5 milionów ludzi.

Zobacz także

Według szacunków organizacji zajmujących się prawami zwierząt, w domach w Wuhan może być uwięzionych nawet 50 tys. psów i kotów. Część z nich udało się uratować, ale brak szeroko zakrojonej interwencji skazuje je na pewną śmierć z głodu.

Zobacz także

Jeden z aktywistów, działający pod pseudonimem Lao Mao, przekonuje, że na prośbę jednej z rodzin, która przebywa obecnie poza miastem, włamał się do ich mieszkania, aby nakarmić dwa koty. Zwierzęta nie jadły nic od 10 dni.

Zobacz także

Liczba zwierząt domowych zagrożonych śmiercią z głodu może być jednak znacznie wyższa.

Lokalne władze nakazały zabijanie zwierząt?

Działacze Humane Society International przekazali informację, że lokalne władze w Wuhan podjęły decyzję o masowym zabijaniu zwierząt.  - Docierają do nas raporty o wyłapywaniu z ulic kotów i psów. Później mogą być uśmiercane pod pretekstem zagrożenia dla bezpieczeństwa - twierdzi Wendy Higgins.

Zobacz także

Operacja ma obejmować nie tylko Wuhan, ale także Pekin, Szanghaj, Tianjin, Shandong, Heilongjiang, Hebei i Shanxi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, która ogłosiła epidemię koronawirusa jako globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego, nie ma żadnych dowodów na zarażenie koronawirusem kotów i psów.

Zobacz także

Humane Society International pomaga lokalnym grupom w Chinach w edukowaniu społeczeństwa, że zwierzęta domowe nie stanowią ryzyka i pomaga w misjach ratowniczych dla zwierząt domowych.

RadioZET.pl/ Business Insider/ Sky News