Zamknij

600 migrantów chciało wpłynąć do Włoch. Nie dostali zgody. Przyjmie ich Hiszpania

Redakcja
12.06.2018 13:47
Migranci na statku
fot. Twitter (Mediodía COPE)

Przez trzy dni statek jednostki organizacji pozarządowej „Aquarius” z 629 migrantami z Afryki czekał we włoskim porcie, oczekując na decyzję o możliwości wpłynięcia. Zgody nie uzyskali. Pozwolenie na wpłynięcie i przyjęcie ludzi wydali Hiszpanie.

Włoskie statki zabiorą na pokład 500 migrantów i popłyną z nimi do portu w Walencji. Strona hiszpańska zgodziła się ich przyjąć po tym, jak przez trzy dni nie dostali zgody na możliwość przyjęcia ich na terenie Włoch.

Statek z migrantami

Na pokładzie znajduje się ponad 100 nieletnich bez opieki oraz dzieci i kobiety w ciąży. Strona włoska wesprze operację przewiezienia 629 migrantów, przebywających na „Aquariusie”, bo załoga tego statku zawiadomiła, że warunki na nim uniemożliwiają samodzielny rejs przez Morze Śródziemne i bezpieczne dotarcie do portu położonego w odległości 1400 kilometrów. Na statku organizacji pozarządowej, wyjaśniono, jest o ponad 100 osób więcej, niż może on zabrać.

Jednostka „Aquarius” pełna ludzi

Cała sytuacja jest rezultatem decyzji podjętej przez szefa włoskiego MSW, wicepremiera Matteo Salviniego. Poinformował on w niedzielę, że zamyka włoskie porty dla statku. „Mówimy nie przemytowi migrantów” – cytują go włoskie media. Jego zdaniem organizacje pozarządowe zabierające ludzi z dryfujących łodzi i pontonów pomagają w tym procederze. Kilka dni wcześniej Salvini nazwał te organizacje „wiceprzemytnikami”.

Zobacz także

RadioZET.pl/repubblica.it/PAP/strz