Zamknij

Putin na obchodach w Jerozolimie. Mówił o "pomniku wspólnej pamięci"

23.01.2020 13:51
Putin na obchodach w Jerozolimie. Mówił o "pomniku wspólnej pamięci"
fot. PAP/EPA/AMIT SHABI / POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu uczestniczyli w czwartek w Jerozolimie w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary, które zginęły podczas 900-dniowego oblężenia Leningradu w czasie II wojny światowej. - W Izraelu nadaje się szczególne znaczenie zachowaniu prawdy o decydującym wkładzie Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad nazizmem - powiedział rosyjski przywódca.

Blokady Leningradu i Holokaustu nie można z niczym porównać. Pamięć o męczeństwie i męstwie milionów ludzi są przekazywane z pokolenia na pokolenie

Władimir Putin

Putin nazwał pomnik "symbolem naszej głębokiej i wspólnej pamięci". Wyjaśnił, że pomnik powstał przy pomocy władz Petersburga i Jerozolimy i przy wparciu finansowym obu krajów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Cieszę się, że możemy odsłonić dziś pomnik naszej wspólnej pamięci

Władimir Putin

Putin wyraził wdzięczność i uznanie za to, że "w Izraelu nadaje się szczególne znaczenie zachowaniu prawdy o decydującym wkładzie Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad nazizmem".

"Pamięć przekazywana jest z pokolenia na pokolenie"

Według jego słów w Izraelu, "tak jak w Rosji pamięta się znaczenie lekcji II wojny światowej i nie pozwala się światu na to, by zapomniał, do czego prowadzi egoizm narodowy” i pobłażanie dla "wszelkich form szowinizmu, antysemityzmu i rusofobii".

Zobacz także

Oblężenie Leningradu, dzisiejszego Petersburga, trwało od 8 września 1941 roku do 27 stycznia 1944 roku i było jednym z najbardziej brutalnych w historii.

Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest święta pamięć o męczennictwie i heroizmie tych ludzi. O ogromnych stratach, o bohaterstwie. I nasz ogólny, sprawiedliwy gniew jest dokładnie taki jak wobec nazistów. Mamy przykład bezgranicznej ofiarności obrońców Leningradu. Fakty, które są odzwierciedlone w dokumentach, budza trwogę. Ale ani jedna opowieść, ani jedna kronika nie mogą oddać tego, czego wtedy rzeczywiście doświadczyli ludzie

Władimir Putin

Zobacz także

8,5-metrowy pomnik stanął w największym parku Jerozolimy, Parku Sachera, w pobliżu Sądu Najwyższego.

Zobacz także

W uroczystości wzięli również udział m.in. prezydent Izraela Reuwen Riwlin i burmistrz Jerozolimy Mosze Lion.

Putin przebywa w Izraelu z jednodniową wizytą z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

 

RadioZET.pl/RadioZET/ Polsat/PAP