Zamknij

9 maja – co szykuje Putin? "Możliwe prowokacje ze strony wojsk rosyjskich"

04.05.2022 17:05
Helikoptery
fot. AP/Associated Press/East News

Ukraina spodziewa się prowokacji ze strony wojsk rosyjskich bądź aktywizacji ostrzałów w związku z 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej – ostrzegł rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk.

Rosja chciałaby osiągnąć przed 9 maja jakieś rezultaty swojej inwazji na Ukrainę – ocenił Motuzianyk. – Jeśli nawet nie osiągnie celów strategicznych, a według stanu na dziś ich nie osiągnęła, to może zmyślić te zwycięstwa i pokazać je w telewizji. To nie jest dla nich problemem – powiedział rzecznik resortu obrony Ukrainy. 

9 maja – co szykuje Putin? "Możliwe prowokacje ze strony wojsk rosyjskich"

– Pozostało do tego dnia nie tak wiele czasu. Zmusza nas to do większej czujności w odniesieniu do wszystkich kierunków. Nie tylko tam, gdzie są działania bojowe, ale i tam, gdzie jest względnie spokojnie. Oczekujemy, że dojdzie do jakichś prowokacji czy aktywizacji ostrzałów ze strony armii rosyjskiej – oświadczył Ołeksandr Motuzianyk na briefingu prasowym.

Zdaniem ukraińskiego resortu obrony dowództwo wojsk rosyjskich "próbuje nasilić tempo operacji ofensywnej na wschodzie Ukrainy, aby osiągnąć granice administracyjne obwodów donieckiego i ługańskiego". Rosjanie próbują też rozwinąć ofensywę na poszczególnych odcinkach w kierunku Zaporoża i Krzywego Rogu. – W tym celu przeciwnik prowadzi przegrupowanie i wzmacnianie wojsk – mówił Motuzianyk.

Rzecznik skomentował także doniesienia o tym, że wojska rosyjskie chcą zorganizować 9 maja defiladę w Mariupolu. Motuzianyk zastrzegł, że "nie wie, co Rosjanie planują w Mariupolu", ale zauważył, że tego rodzaju wydarzenia odbywały się niegdyś w Doniecku, kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP

C