Zamknij

ACTA 2 przegłosowane! Europarlament przyjął nową dyrektywę o prawie autorskim w sieci

Redakcja
12.09.2018 14:11
Acta
fot. Shutterstock

Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, czyli tzw. ACTA 2. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a wstrzymało się od głosu 39.

Było to drugie podejście do projektu dyrektywy o prawie autorskim. Na początku lipca europosłowie odrzucili stanowisko komisji prawnej PE, teraz propozycja projektu uzyskała większość. Deputowani zgłosili ponad 250 poprawek.

Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przepisy wzbudzają sporo kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed „cenzurą w internecie” i końcem wolności w sieci, natomiast ich zwolennicy wskazują, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.

PiS oskarża PO o promowanie cenzury w sieci

Przeciw ACTA 2 głosowali m.in. europosłowie PiS, poparła ją z kolei część polityków PO. Z tego powodu przedstawiciele partii rządzącej pozwolili sobie na daleko idącą krytykę największej partii opozycyjnej:

„Dzięki wsparciu europosłów PO #ACTA2 została przyjęta. To poważne ograniczenie swobody dostępu do internetu. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie przeciw” – czytamy na oficjalnym profilu ugrupowania na Twitterze. Krytyczne tweety opublikowali także rzeczniczka partii Beata Mazurek oraz Tomasz Poręba.

Teraz nad wdrożeniem dyrektywy będą negocjować instytucje europejskie.

RadioZET.pl/PAP/MP