Zamknij

13-latek zastrzelony przez policjanta. "Adam miał wiele marzeń"

PAP
02.04.2021 23:15
13-letni adam toledo zastrzelony przez policjanta
fot. GoFundMe

13-letni Adam Toledo z Chicago zmarł w wyniku rany postrzałowej w starciu z policją. Incydent został określony jako „konfrontacja z użyciem broni”.

13-letni Adam Toledo z Chicago nie żyje. Jak podał w czwartek dziennik „USA Today”, biały 13-latek mieszkał w Little Village, w większości latynoskiej części dzielnicy West Side. W następstwie zastrzelenia chłopca funkcjonariusz został przeniesiony do służby administracyjnej.

„Adam miał wiele marzeń, których nigdy nie spełni. Jak na ironię jednym z jego marzeń było zostać policjantem” - pisała matka nastolatka Elizabeth Toledo na stronie GoFundMe. Jest to platforma umożliwiająca ludziom zbieranie pieniędzy na różne cele, w tym w następstwie wypadków i chorób.

13-letni Adam Toledo z Chicago zastrzelony przez policjanta

Gazeta „USA Today”, powołując się na zeznania policji, podała, że funkcjonariusze ścigali pieszo dwie uciekające osoby, co „doprowadziło do konfrontacji”. Jeden z funkcjonariuszy strzelił chłopcu w klatkę piersiową. Dziecko zmarło na miejscu.

Na Twitterze rzecznik policji Tom Ahern nazwał zajście „konfrontacją z użyciem broni”. Przedstawił również zdjęcie pistoletu. Jak dodał, inny pochwycony mężczyzna przebywa w areszcie.

Agencja zajmująca się dochodzeniem w sprawie wykroczeń policji, Chicago Civilian Office of Police Accountability (COPA), informowała, że incydent został zarejestrowany kamerą policjanta. Ponieważ jednak Toledo był nieletni, nagrania nie można udostępnić bez nakazu sądowego.

USA. Strzelił chłopcu w klatkę piersiową. Dziecko zmarło na miejscu

„Materiały, które mogą zostać udostępnione, zostaną przekazane w ciągu 60 dni od zdarzenia zgodnie z miejskimi zasadami udostępniania filmów wideo” – powiadomiła COPA.

Szef policji w Chicago, David Brown, portretował incydent jako „śmiertelne spotkanie między jednym z naszych a nieletnim”. W jego opinii policjanta napawa to „największym lękiem”, jakiego może doświadczyć podczas wypełniania obowiązków.

Szef policji złożył kondolencje rodzinie Toledo i powiedział, że jego departament „w pełni popiera” dochodzenie COPA oraz „zdecydowanie” wzywa do publikacji wideo - w tym nagrań z kamery policjanta.

RadioZET.pl/ PAP