Zamknij

Adwokaci podważają zasadność skazania neonazistki na dożywocie

Redakcja
11.07.2018 22:02
Adwokaci podważają zasadność skazania neonazistki na dożywocie
fot. Wikimedia Commons

Skazanie w środę przez Wyższy Sąd Krajowy w Monachium neonazistki Beate Zschaepe na dożywotnie więzienie za współudział w 10 zabójstwach ma błędne podstawy prawne - oświadczył jej adwokat. Zapowiedziano też odwołanie się od wyroku do sądu  federalnego.

43-letnia Zschaepe oskarżona była o współudział w zamordowaniu przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU) na terenie Niemiec w latach 2000-2007 ośmiu tureckich drobnych przedsiębiorców i greckiego restauratora oraz niemieckiej policjantki. Członkowie NSU dokonali ponadto 15 napadów na banki i dwóch zamachów bombowych.

Zschaepe była przez niemal 14 lat partnerką życiową członków NSU Uwe Mundlosa i Uwe Boehnharda w czasach, gdy popełniali zbrodnie - zdaniem prokuratury - z motywów rasistowskich. Twierdziła, że nic nie wiedziała o planach zamachów.

Mundlos i Boehnhard popełnili w listopadzie 2011 roku samobójstwo, otoczeni przez policję w przyczepie kempingowej po nieudanym napadzie na bank w Eisenach. Po śmierci swoich kompanów Zschaepe podpaliła ich wspólne mieszkanie w Zwickau w Saksonii, ostatnim miejscu pobytu trojga terrorystów, i oddała się w ręce policji.

Neonazistowskie NSU działało od końca lat 90. Parlamentarne komisje śledcze powołane przez Bundestag oraz przez parlamenty regionalne wykazały, że policja popełniła rażące błędy. Błędy aparatu ścigania oraz pomoc ze strony skrajnie prawicowych sympatyków w niemieckim społeczeństwie umożliwiły neonazistowskim terrorystom bezkarne działanie przez ponad 10 lat.

RadioZET.pl/pap/maal