Zamknij

Skandal w Chile. Franciszek: Ze wstydem przyznaję, że nie zareagowaliśmy

Redakcja
31.05.2018 20:08
Franciszek
fot. PAP/EPA

W liście do wiernych z Chile papież Franciszek napisał, że nie można lekceważyć bólu ofiar pedofilii w tym kraju. Podkreślił, że tuszowanie nadużyć jest nie do pogodzenia z Ewangelią. - Ze wstydem muszę przyznać, że nie potrafiliśmy" zareagować na czas - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Były sytuacje, których nie potrafiliśmy dostrzec ani pojąć. Jako Kościół nie mogliśmy iść dalej, lekceważąc ból naszych braci - podkreślił papież w ogłoszonym w czwartek liście, który został opublikowany na stronie internetowej episkopatu Chile. Dodał, że wołanie ofiar wykorzystywania "dotarło do nieba".

- Chciałbym jeszcze raz podziękować za wytrwałość i odwagę ich wszystkich - zaznaczył Franciszek.

Przyznał też: "Jednym z naszych głównych zaniedbań i błędów była nieumiejętność wysłuchania ofiar".

Chile - afera pedofilska w Kościele 

- Ze wstydem muszę powiedzieć, że nie potrafiliśmy wysłuchać i zareagować na czas - napisał papież.

Następnie stwierdził: "To jest czas na wysłuchanie i rozeznanie, by znaleźć rozwiązanie skandalu nadużyć nie poprzez strategie czysto ograniczające - niezbędne, ale niewystarczające - lecz za pomocą wszystkich środków, by móc podejść do problemu w jego złożoności".

Zobacz także

''Dzisiaj - dodał - jesteśmy wezwani do tego, by patrzeć przed siebie, przyjąć i znieść konflikt w taki sposób, byśmy mogli go rozwiązać i przekształcić w nową drogę". 

RadioZET.pl/PAP/DG