Zamknij

"Afganistan nie podda się tyranii talibów. Ludzie nie chcą żyć pod panowaniem ucisku"

23.08.2021 13:56
Ambasador Afganistanu: Trzeba wywierać naciski na talibów
fot. PAP

- Afganistan nie podda się tyranii talibów. Potrzebne są negocjacje i ważna jest tutaj rola dla wspólnoty międzynarodowej - powiedział reporterowi Radia ZET Jackowi Czarneckiemu ambasador Afganistanu w Polsce, Tahir Qadiry.

Afganistan organizuje na nowo życie społeczne i polityczne po przejęciu władzy przez talibów. Ambasador tego państwa w Polsce przekonuje jednak, że Afgańczycy nie zgodzą się na wdrażanie w pełni radykalnego prawa szariatu.

Ambasador Afganistanu: Trzeba wywierać naciski na talibów. Ludzie nie chcą tyranii i ucisku

- Ludzie nie chcą żyć pod panowaniem tyranii i ucisku. Teraz obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest wywieranie nacisków na talibów, by zrozumieli i uznali osiągnięcia Afganistanu z ostatnich 20 lat. Tak, by żaden Afgańczyk nie musiał uciekać ze swojej ojczyzny - powiedział dyplomata w rozmowie z Radiem ZET.

Tahir Qadiry przyznał, że Afgańczycy będą protestować przeciwko uciskowi talibów. Już teraz pojawiają się pierwsze manifestacje, a w dolinie Panjshir - symbolu oporu przeciwko Sowietom i talibom - znowu tworzy się zalążek zbrojnego oporu. W poniedziałek polskie MSZ poinformowało, że wojsko ewakuowało z Afganistanu ponad 450 osób - Afgańczyków pracujących dla polskich instytucji i organizacji pozarządowych oraz ich rodziny.

RadioZET.pl/oprac. BCh

C