Zamknij

Polscy komandosi pomogli odbić zakładników w Afganistanie. Macierewicz podaje szczegóły

Redakcja
30.05.2017 11:09
Polscy komandosi odbili zakładników w Afganistanie. Macierewicz podaje szczegóły
fot. MON

Polscy żołnierze pomogli miejscowym jednostkom specjalnym odbić zakładników, przetrzymywanych przez Talibów w Afganistanie.

- Polscy komandosi odbili grupę zakładników w Afganistanie - poinformował we wtorek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Szczegóły tej operacji ujawnił potem szef MON Antoni Macierewicz na konferencji prasowej. Odbito 5 cywili i 6 funkcjonariuszy policji oraz żołnierzy, których więziono przez ponad 4 miesiące.

Zobacz także

- Polscy żołnierze partnerowali w tej akcji. Było ich kilkunastu. Polscy żołnierze planowali tę akcję i towarzyszyli siłom afgańskim. Sami nie brali udziału w walce, ale olbrzymi wkład polega na miesiącach albo nawet latach - mówił na konferencji Macierewicz. - Zdobycie więzienia w miejscowości całkowicie opanowanej przez talibów nie miało do tej pory miejsca. Wielki sukces afgańskich sił specjalnych i polskich sił, które ich trenowały. To wydarzenie bez precedensu - dodał.

Zobacz także

W akcji uczestniczył zespół SOAT-50, pododdział Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Nasze siły nie poniosły żadnych strat.

Żołnierze polskich sił specjalnych w Afganistanie stacjonują w bazie w Kandaharze. Monitorują i koordynują treningi afgańskich sił specjalnych. Kontyngent składa się ze sił specjalnych i pracowników cywilnych. W kilkunastu bazach działa ok. 200 Polaków. Polscy żołnierze nie prowadzą bezpośrednich działań wojskowych.

RadioZET.pl/MAAL