Zamknij

Afganistan: wybuchy w pobliżu lokali wyborczych. 30 osób rannych

Redakcja
20.10.2018 14:23
Afganistan: wybuchy w pobliżu lokali wyborczych. 30 osób rannych
fot. PAP/EPA

30 osób zostało rannych w eksplozji w pobliżu lokalu wyborczego w Kabulu - poinformowała w sobotę organizacja pozarządowa NGO Emergency. Agencja AFP donosi, że do wybuchów doszło też w okolicach innych lokali wyborczych w afgańskiej stolicy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację o rannych potwierdził AFP przedstawiciel lokalnych władz. Nie podał jednak dokładnej liczby osób, które ucierpiały w wybuchach.

Przed rozpoczętymi w sobotę w Afganistanie wyborami parlamentarnymi talibowie, wzywali mieszkańców do bojkotu głosowania i grozili zamachami. Wybuchy w Kabulu prawdopodobnie odstraszą głosujących i odbiją się na frekwencji - ocenia AFP.

Sobotnie wybory parlamentarne w Afganistanie są trzecimi od odsunięcia od władzy talibów w 2001 roku. Nad bezpieczeństwem głosowania czuwa ok. 54 tysięcy policjantów i żołnierzy.

Zobacz także

Wybory, planowane pierwotnie na 2015 rok, były trzykrotnie przekładane. Ze względów bezpieczeństwa co 3 lokal wyborczy w ogóle nie zostanie otwarty. W niektórych prowincjach głosowanie będzie wydłużone, w innych przesunięte.

Do niższej izby parlamentu, Izby Ludu (Wolesi Dżirga), liczącej 250 miejsc, startuje ponad 2500 kandydatów. Głosowanie jest postrzegane jako sprawdzian działania systemu wyborczego i instytucji demokratycznych przed zaplanowanymi na kwiecień 2019 roku wyborami prezydenckimi.

Oficjalne wyniki sobotniego głosowania spodziewane są około 10 listopada.

RadioZET.pl/PAP/JŚ