Zamknij

Kolejny wybuch w Kabulu. Siły USA przeprowadziły atak rakietowy na terrorystę

PAP
29.08.2021 15:32
wybuch w Kabulu
fot. PAP/EPA/STRINGER

Kolejny wybuch w Kabulu niedaleko lotniska. W niedzielę po południu w mieście było słychać eksplozję - informują dziennikarze agencji AFP. Policja podała, że w ataku rakietowym zginęło dziecko. Pentagon potwierdził, że siły USA przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy na terrorystę Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch), jadącego na lotnisko w Kabulu samochodem z ładunkiem wybuchowym.

Do wybuchu w Kabulu doszło w pobliżu lotniska. W ataku rakietowym w niedzielę zginęło dziecko - poinformował szef policji, cytowany przez agencję AP. Pocisk uderzył w okolice położone na północny zachód od kabulskiego portu lotniczego - dodał. O ataku rakietowym informują również źródła agencji Reutera.

W niedzielę doszło do ataku rakietowego na prywatny dom położony w pobliżu lotniska w Kabulu - przekazywała wcześniej agencja dpa, powołując się na dwóch lokalnych dziennikarzy. Cytowani przez nią świadkowie na Twitterze mówią o co najmniej jednej silnej eksplozji w stolicy Afganistanu.

Afganistan. Kolejny wybuch w Kabulu. Siły USA zaatakowały terrorystę

Tymczasem telewizja ABC News, powołując się na amerykańskie źródła rządowe, poinformowała, że siły USA przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy na terrorystę Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch), jadącego na lotnisko w Kabulu samochodem z ładunkiem wybuchowym. Uderzenie było przyczyną eksplozji w pobliżu lotniska w Kabulu, o której informowano wcześniej - dodała stacja.

Atak potwierdził Pentagon. Dowództwo Centralne sił USA (CENTCOM) poinformowało w niedzielę, że dokonało "uderzenia w samoobronie" przeciwko zamachowcowi dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), który zmierzał na lotnisko w Kabulu.

W komunikacie CENTCOM podano, że atak przeprowadzono z pomocą drona, który wystartował z bazy poza Afganistanem. Celem ataku był samochód. Według Pentagonu w efekcie udało się "wyeliminować bezpośrednie zagrożenie ze strony IS-Ch" dla lotniska im. Hamida Karzaja. Dodano, że na razie nie ma informacji o ofiarach cywilnych.

To kolejna eksplozja w Kabulu.  W czwartek w okolicach lotniska w stolicy Afganistanu organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch) przeprowadziła krwawe zamachy

Stany Zjednoczone wydały w niedzielę ostrzeżenie przed kolejnym atakiem terrorystycznym w pobliżu lotniska w stolicy Afganistanu Kabulu. Także talibowie apelują do osób chcących dostać się do portu lotniczego: "Nie idźcie na lotnisko".

W wydanym komunikacie amerykańska ambasada w Kabulu ostrzega o "konkretnym i wiarygodnym zagrożeniu". Zdaniem Amerykanów zagrożone są obszary położone w pobliżu lotniska, w tym bramy wjazdowe.

Niedzielne ostrzeżenie ambasady jest potwierdzeniem piątkowych słów prezydenta USA Joe Bidena, który mówił, że kolejny atak terrorystyczny może mieć miejsce w Kabulu w ciągu 24-36 godzin.

RadioZET.pl/PAP/Twitter